کد خبر 95995

اصلاحات بورس هم‌چنان ادامه دارد و شاخص کل در کانال 1.5 تا 1.6 میلیون واحدی در حال نوسان است، امروز نیز شاخص کل با افت بیش از 43 هزار واحدی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معاملات امروز بازار دنباله‌رو نیمه دوم دیروز با افزایش عرضه ادامه پیدا کرد و شاخص کل با افت 43 هزار واحدی به کانال 1 میلیون و 572 هزار واحدی رسید.

شاخص‌سازان منفی امروز نمادهای «فارس»، «فولاد»، «فملی»، «وغدیر»، «کگل»، «شبندر» و «شتران» بودند.

مجموع ارزش معاملات در بازار بورس و فرابورس طی روز جاری به حدود 9 هزار میلیارد تومان رسید.

درماه‌های ابتدایی سال جاری با هجوم حجم گسترده‌ای از نقدینگی به بازار سرمایه و رکود ایجاد شده در بازارهای موازی سبب شد تا روند بازار سرمایه از شرایط نرمال خارج شود و پس از صعودهای پی در پی حالا شاهد نزول‌های متوالی باشیم. طولانی شدن این روند نزولی سبب شد تا مسئله مهم بین‌المللی انتخابات آمریکا نزدیک شویم، از این رو پیش‌بینی بسیاری از فعالان بازار و تحلیل‌گران برآن است که روند فعلی تا زمان مشخص شدن رئیس جمهور آمریکا ادامه خواهد داشت.

عواملی که زمینه اصلاح عمیق را به وجود آوردند

داستان اصلاح از اخبار پراکنده عرضه نفت در بورس و پس از آن ناهماهنگی برای عرضه سهام دولتی شروع شد. در ادامه آزادسازی 30 درصد دوم سهام عدالت و محدود کردن برخی از امکانات مانند سرمایه‌گذاری کارگزاری‌ها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به اصلاح هر چه بیشتر بازار دامن زد. ترس به وجود آمده در بازار سبب شد از نیمه مردادماه تا به امروز بورس‌بازان تازه وارد درگیر هیجانات شوند و با کوچک‌ترین تلنگر منفی در جهت فروش سهام خود برآیند.

آیا بورس دوباره صعودی می‌شود؟

هم‌اکنون اندازه بازار سرمایه با چند سال قبل متفاوت شده است در شرایط کنونی عرضه و تقاضای بازار جهت تعادل، مثبت یا منفی شدن را مشخص می‌کند. عواملی از جمله نرخ دلار، افزایش درآمد صادراتی شرکت‌ها و اتفاقات مثبتی که در بازارهای جهانی کامودیتی‌ها رقم می‌خورد می‌تواند تعیین کننده مسیر بازار تا پایان سال جاری باشد و سبب بازگشت به مسیر صعودی شود.

ارسال نظر

تازه ها