کد خبر 95946

فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها از سه راه سودانباشته و اندوخته قانونی، تجدید ارزیابی و هم‌چنین آورده نقدی انجام می‌شود که هر کدام نسبت به دیگری تفاوت‌هایی دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکت‌ها به شمار می‌رود. شرکت ها برای توسعه فعالیت‌های خود، حفظ و افزایش رقابت با شرکت های دیگر و اصلاح و بهبود ساختار مالی اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. 

افزایش سرمایه به چند روش می‌تواند صورت بگیرد، که انتخاب این روش به شرایط و وضعیت مالی شرکت و هم‌چنین استراتژی مدیریت بستگی دارد. قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه دچار تغیراتی میشود؛ روش انتخابی افزایش سرمایه نوع تغییر را رقم میزند.

در یک دسته بندی کلی افزایش سرمایه به روش های زیر امکان پذیر است:

سود انباشته و اندوخته های قانونی

طبق قانون تجارت شرکت ها موظف به نگه داشتن درصدی از سود سالیانه نزد خود تحت عنوان سود انباشته هستند. اگر مبلغ سود انباشته شرکت مناسب باشد شرکت از این راه افزایش سرمایه را انجام میدهد. چون سهامداران برای دریافت سهام جدید پولی پرداخت نمی‌کنند و از طرفی شرکت ملزم به حفظ درصد مالکیت سهامدار در هنگام افزایش سرمایه به روش سود انباشته است، سهام افزایش یافته را با عنوان سهام جایزه در اختیار سهام دار قرار می‌دهد. 

تجدید ارزیابی

در روش تجدید ارزیابی، شرکت دارایی‌های خود همچون زمین، ساختمان، ماشین آلات، تجهیزات و... را مورد ارزیابی دوباره قرار می‌دهد تا در جهت به روز کردن ارزش آن ها در ترازنامه استفاده کند. در این روش بدهی‌های شرکت در ترازنامه تغییر نمی‌کند و فقط ارزش دارایی‌ها با به روز رسانی افزایش پیدا می‌کند.

آورده نقدی

وقتی که شرکت قصد دارد منابع مالی جدید وارد شرکت کند از محل اورده نقدی افزایش سرمایه را انجام می دهد.در این روش الویت فروش سهام جدید به سهامداران فعلی شرکت است؛ از این رو شرکت اوراقی تحت عنوان حق تقدم را در اختیار سهامداران خود قرار می دهد. سهامدار تا سر رسید ابطال اوراق که یک بازه ی زمانی شصت روزه را شامل میشود و به آن مهلت پذیره نویسی میگویند وقت دارد به نگه داشتن سهام با پرداخت مبلغ اسمی آن و یا فروش آن به قیمت تابلو اقدام کند.

اگر سهامدار به هر دلیلی در مهلت پذیره نویسی دست به هیچ اقدامی نزند شرکت پس از اتمام مهلت، حق تقدم وی را در بورس به فروش رسانده و مبلغ حاصل را پس از کسر کارمزد به حسابش واریز میکند.

 

ارسال نظر

تازه ها