کد خبر 95718

آنچه در بازار امروز گذشت

در ابتدای صبح امروز شاهد متعادل شدن قیمت نمادهای بزرگ‌ بازار در پی خریدهای هماهنگ کدهای حقوقی بودیم اما با گذر زمان معاملات نسیتا منفی شد و معاملات منفی تا نزدیک به ساعت پایانی معاملات به طول انجامید در نهایت با بهبود روند در دقایق پایانی و جمع‌آوری صف‌های فروش در نمادهای مهم و شاخص‌ساز از جمله «خودرو» ، کار امروز بازار سرمایه به پایان رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل که معاملات امروز خود را با افت بیش از 25 هزار واحدی آغاز کرده بود در پایان معاملات با کاهش حدود 14 هزار واحدی و توقف بر روی رقم 1 میلیون و 581 هزار واحد رو به رو شد. «فملی»، «فولاد»، «شپنا» نمادهایی بودند که در معاملات روز جاری بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را داشتند اما در میان نمادهای شاخص‌ساز اصلی «فارس» و «تاپیکو» به عنوان شاخص‌‌سازان مثبت ثبت شدند.

روند معاملات در فرابورس سبزتر از بورس بود و شاخص کل این بازار با افزایش 113 واحدی به 17,712 واحد رسید. در جریان افزایش رقم شاخص فرابورس، «آریا»، «بپاس» و «صبا» نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به حدود 16 هزار میلیارد تومان رسید و حدود 2300 میلیارد تومان از نقدینگی توسط حقیقی‌ها از بازار خارج شد. «وبملت»، «فملی» و «فولاد» سه نمادی بودند که بیشترین حمایت حقوقی را به خود جلب کردند.

«خودرو» از جمله نمادهایی بودند که با حجم معاملات بیش از 2.2 میلیارد سهم توانست به روند متعادل برسد. جالب توجه بود که بیشترین حجم خرید «خودرو» توسط حقیقی‌ها رقم خورد.

بازدهی بورس در دوره شش ماهه بالاتر از همه

در دوره شش ماهه نخست امسال شاخص‌ کل بورس حدود 212 درصد افزایش را به ثبت رساند و این در حالی بود که در همین بازه زمانی سکه حدود 118 درصد افزایش قیمت داشت و دلار نیز تنها 69 درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

یک خبر مهم درباره «پالایشی یکم»

دولت با افزایش تخفیف سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع پالایش نفت، شامل باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد موافقت کرد.

صنایع مختلف در دوره 6 ماهه چه کردند؟

 نگاهی به عملکرد صنایع 38 گانه بورسی در شهریور 99 نشان می‌دهد که در مقابل سرخپوشی 35 گروه، تنها سه صنعت کامودیتی‌محور با رشد قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. از این رو بیشترین رشد شاخص صنعت از آن گروه فلزات اساسی با افزایش 2/13 درصدی میانگین قیمت‌ها شد.

پس از آن گروه کانه‌های فلزی رشد حدود 10 درصدی را تجربه کرد و پتروشیمی‌ها نیز شاهد افزایش 5/2 درصدی شاخص صنعت خود بودند. در این میان گروه استخراج نفت و گاز با تک نماد «حفاری» شاهد ریزش 8/ 36 درصدی قیمت بود.

گروه فنی و مهندسی با دو نماد «رتکو» و «رمپنا» با کاهش 3/ 34 درصدی مواجه شد. بیشترین ارزش دادوستد سهام نیز در این ماه از آن گروه فلزات اساسی با معامله 37 هزار و 860 میلیارد تومانی شد. سه گروه بانک، فرآورده‌های نفتی و خودرو دیگر صنایع پرمعامله بورس تهران در آخرین ماه تابستان بودند. با تعمیم این آمار به نیمه نخست سال اما تمامی صنایع سبزپوشند.

در این میان بیشترین بازده از آن گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» و رشد 5/577 درصدی شد. پس از آن گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «ولپارس» و رشد 535 درصدی شد. گروه چند رشته‌ای صنعتی نیز در نیمه نخست سال 99 با رشد 332 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شد.

ارسال نظر

تازه ها