کد خبر 95473

با اقتصاد بررسی کرد

گروه مالی سپهر صادرات در بدو تاسیس به عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری و مادی (هلدینگ) که به صورت قوی و حرفه‌ای در کنار بانک صادرات فعالیت داشته باشد، شروع به کار کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «وسپهر» در تاریخ 7 خرداد سال جاری با دریافت مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و نام شرکت از «گروه مالی سپهر صادرات» به «سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات» تغییر پیدا کرد.

آخرین صورت خلاصه سرمایه‌گذاری‌ها در انتهای مرداد نشان می‌دهد بیشترین سهم سرمایه‌گذاری‌های شرکت به ترتیب در گروه انبوه‌سازی (23.14 درصد)، مواد و محصولات شیمیایی (18.37 درصد) و بانک‌ها (13.78 درصد) بوده است.

نگاهی به عملکرد «وسپهر»

همان‌گونه که بیان کردیم گروه مالی سپهر صادرات ارزنده‌ترین سهام زیرمجموعه بانک صادرات است که از بررسی سودآوری آن از سال 96 تا سال پایان سال 98 افزایش 664 درصدی را نشان می‌دهد. وسپهر در سال 96 کمتر از 100 میلیارد تومان سودسازی داشته اما در سال 98 به سود بیش از 500 میلیارد تومانی(564.8 میلیارد تومان) رسیده است.

در واقع می‌توان موفقیت‌های گروه مالی سپهر صادرات در سودسازی را یکی از عوامل تاثیرگذار بر بهبود عملکرد بانک صادرات و خروج آن از زیان در سال‌های اخیر دانست.

آخرین صورت مالی منتشر شده سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات مربوط به دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد بوده است که بر اساس آن مجموع درآمدهای عملیاتی این شرکت برابر با 2066 میلیارد تومان و 2850 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته گزارش شده است؛ درآمدهای عملیاتی در پایان سال مالی منتهی به اسفند 98 برابر 572.8 میلیارد تومان بوده است. در بهار 99 از مجموع رقم درآمد عملیاتی بیان شده 2031.9 میلیارد تومان از محل فروش سرمایه‌گذاری‌ها به دست آمده که در مقایسه با رقم 49 میلیارد تومان بهار 98 رقم قابل توجه است.

سود خالص در دوره سه ماهه بهار 2063.6 میلیاردتومان و 2920 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است. بدین ترتیب سود خالصی که برای هر سهم در پایان بهار 99 محقق شده معادل 206.4 تومان گزارش شده که افزایش 81 درصدی در مقایسه با بهار 98 را نشان می‌دهد.

چشم‌انداز و برنامه وسپهر برای دوره 9 ماهه تا پایان سال 99 رشد و توسعه شرکت با سرمایه‌گذاری در صنعت‌هایی که بازدهی مناسب دارند، عنوان شده است.

اولین تاثیرات واگذاری «وسپهر» برای «وبصادر»

بانک صادرات مالکیت 100 درصدی گروه سرمایه‌گذاری سپهر صادرات را در اختیار دارد و از آنجایی که 20 درصد از سهام این شرکت با قیمت 1010 تومان فردا یکشنبه 30 مرداد عرضه اولیه می‌شود، مجموع رقم حاصل از این واگذاری 6060میلیارد تومان خواهد بود. بهای تمام شده «وسپهر» برای «وبصادر» در بدو خرید برابر با 956 میلیارد تومان بوده است، حالا با کسر این بهای تمام شده در اولین قدم واگذاری «وسپهر» بانک صادرات سودی بالغ بر 5104 میلیارد تومان شناسایی خواهد کرد و به ازای هر سهم «وبصادر» سود حدود 29 تومانی محقق می‌شود.

وسپهر با ارزش بازار (مارکت کپ) 3 هزار میلیارد تومان در روز عرضه اولیه به ارزش‌های بالاتری خواهد رسید، از این رو ارزش NAV بانک صادرات افزایش خواهد یافت و می‌تواند رشد قیمتی خوبی را برای قیمت سهام «وبصادر» رقم بزند.

از طرف دیگر از این پس حضور هلدینگ مادر بانک صادرات در بازار سرمایه همراه با سهام بانک شفافیت‌های اطلاعاتی را بالا خواهد برد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها