کد خبر 95300

گزارش تحلیلی هفته

معاملات آخرین روز هفته جاری نیز در مدار مثبت رقم خورد تا پس از اصلاحات شدید نیمه دوم تابستان، فعالان بازار سرمایه روی سبز و خوش بورس را هم در آستانه ورود به فصل پاییز تجربه کنند؛ هرچند روند مثبت هفته‌ای که گذشت در تمامی نمادها رخ نداد اما با توجه به تمهیدات اندیشیده شده از سوی شرکت‌ها با ابزارهای حمایتی نظیر اوراق اختیار فروش، امیدواری به بازگشت روند صعودی در بازار افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بورس تهران هفته سوم شهریورماه 99 را در حالی آغاز کرد که شاخص کل، رقم یک میلیون و 556 هزار واحدی را نشان می‌داد و در آخرین روز از هفته دوم، 13684 واحد افت را به ثبت رسانده بود. نمادهای تاثیرگذاری مانند: فولاد، اخابر، رمپنا، میدکو و غیره در همین روز به‌رغم انتشار اخبار مثبت و حمایتی دولت مبنی بر تخصیص یک درصد از دارایی‌های صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه، همچنان منفی بودند و بورس پایان هفته نوسانی همراه با قفل معاملاتی در برخی نمادها را پشت سر گذاشت. اما نشست شورای عالی بورس در روز پنجشبه و تصمیم‌هایی که در این نشست گرفته شد، یک هفته مثبت با کمترین میزان هیجانات (مثبت و منفی) را برای بازار سرمایه درپی داشت. نشان به آن نشان که مخالفت برخی از نمایندگان مجلس و حتی اهالی بازار هم نتوانست مانع از تصویب طرح اختصاص یک درصد از دارایی‌های صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه در آخرین روز کاری بازار در این هفته شود.

الزام حقوقی‌ها به بازارگردانی در بورس و فرابورس، ورود بانک‌ها، صندوق‌ها و نهادهای مالی زیر مجموعه بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام و همچنین مصوبه سهام خزانه و اوراق اختیار فروش تبعی، از جمله تصمیم‌های مهم شورای عالی بورس در هفته گذشته بود، تا باعث شود بازار از روز شنبه، آهسته آهسته روند متعادل و نقدشونده‌ای را در پیش بگیرد. نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز پتروشیمی، معدنی و فلزی در همین هفته، یکی پس از دیگری انتشار اوراق اختیار فروش تبعی و به اصطلاح بیمه کردن سهم‌های‌شان را آغاز کردند تا بازار سهام هفته سوم شهریور ماه را با افزایش تقاضا در نمادهای معدنی، فلزی و پتروشیمی شروع کند.

همان‌گونه که مشاهده کردیم، در روز شنبه 22 شهریور، شاخص کل با 27 هزار واحد تغییر، مثبت شد و مجموع معاملات در این روز به بیش از 12 هزار میلیارد رسید. در روز یکشنبه نیز، به‌رغم صعود 8 هزار واحدی شاخص در یک ساعت ابتدای بازار، انتشار اخبار ضد و نقیض و شایعاتی مبنی بر گشایش نمادهای پالایشی، روند منفی را با اصلاح 6200 واحدی به شاخص تحمیل کرد، اما در روز دوشنبه، 23 شهریور دو غول فلزی ایران، فملی و فولاد، از تخصیص اعتبار بازارگردانی 500 و 700 میلیارد تومانی برای تقویت بازار سهام خبر دادند. با انتشار این خبرهای خوب، شاخص کل در همین روز با رشد 20 هزار واحدی متاثر از معاملات مثبت نمادهای بزرگ آغاز به کار کرد و در پایان روز نیز، دوباره وارد کانال یک میلیون و 600 هزار واحدی شد. بازار در روز سه‌شنبه هم به روند صعودی خود ادامه داد و ضد و نقیض‌گویی معاون اول رییس‌جمهوری مبنی بر انتشار یا لغو انتشار اوراق سلف نفتی هم نتوانست مانع از رشد بازار شود، تا جایی‌که شاخص کل با رشد بیش از 59 هزار واحدی به محدوده یک میلیون و 700 هزار واحدی نزدیک شد.

سرانجام و در آخرین روز کاری بازار (امروز چهارشنبه، 26 شهریور) ، نمادهای خودرویی هم وارد روند صعودی شدند و پیش‌گشایش قابل توجهی را رقم زدند. هرچند روند صعودی خودرویی‌ها قدرتمند باقی نماند اما پس از صف‌های قفلی که این نمادها داشتند نشانه‌های خوبی برای شروع روند صعودی آن‌ها در بازار امروز مشاهده شد.  

با توجه به روند مثبت بازار در هفته‌ای که گذشت و ادامه سیاست‌ها و برنامه‌های حمایتی شرکت‌های بزرگ از سهام‌شان، همچنین تمدید مهلت خرید پالایشی یکم، افزایش لگام گسیخته نرخ دلار و نرخ تورم انتظاری، پیش‌بینی می‌شود، بازار سهام هفته پایانی تابستان امسال را با رشد نسبتا آرام پشت سر بگذارد و آماده ورود به پاییز پررونق شود.

 

ارسال نظر

تازه ها