کد خبر 95227

آنچه در بازار امروز گذشت

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاهد برچیده شدن صف‌های فروش و متعادل شدن روند معاملات در جهت صعودی بودیم.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در جریان معاملات امروز با صعود بیش از 57 هزار واحدی به رقم 1 میلیون و 665 هزار واحد رسید.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به حدود 19 هزار میلیارد تومان رسید، رقمی که در مدت اخیر بی سابقه بوده است.

با توجه به اصلاحات قابل توجهی که بورس تجربه کرد بازگشت امروز بازار را نمی‌توان مفهوم حمایت حقوقی‌ها دانست چرا که آمارها نشان دهنده نقش پررنگ حقیقی‌ها و ورود پول آنهاست. با کاهش قیمت سهام بسیاری از فعالان بازار که دست به نقد بودند قیمت‌های حال حاضر را برای ورود مناسب دانستند و دست به کار شدند. برای مثال می‌توان به بازگشایی امروز «خودرو» اشاره کرد. در بازگشایی امروز نماد ایران خودرو حقوقی فروشنده بیش از 1 میلیارد سهم و حقیقی خریدار این بخش اعظم بود.

از جمله نکات تعیین کننده بازار در روزهای آتی انتظار برای بازگشایی نمادهای پالایشی باز نشده و هم‌چنین «شستا» است. با بازگشایی نمادهای «خودرو»، «خساپا»، «خگستر» و «شاوان» در روز جاری ، نمادهای «شبندر»، «شتران» و «شپنا» به علاوه «شستا» تعیین کننده‌های بعدی بازار خواهند بود.

اتفاقات مهم بازار طلا و ارز

دنیای اقتصاد در گزارشی اتفاقات روی داده در بازار طلا و ارز را بررسی کرد و نوشت: در سومین روز هفته، اتفاقات مهمی در بازار ارز رخ داد؛ دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی رفت و برگشت، سکه از مرز ۱۳ میلیونی عبور کرد، ولی در آن باقی نماند. صرافی‌های بانکی بیش از ۳ هزار تومان به قیمت دلار اضافه کردند. محدودیتی که از لحاظ سقف قیمتی در بازار نیما وجود داشت برداشته شد و شنیده‌ها حکایت از برگشت پرداخت ۲ هزار و ۲۰۰ دلار به هر فرد داشت. 

از میان این ۵ خبر، اهمیت رشد قیمت دلار در صرافی‌های بانکی برای بازار دیروز بیشتر بود. ساعت ۱۱ صبح، صرافی‌های بانکی قیمت دلار را ۲۳ هزار و ۵۹۰ تومان تعیین کردند که افزایش ۱۵۰ تومانی نسبت به روز دوشنبه داشت.

 با این حال، این پایان کار نبود و حوالی ساعت ۳ بعدازظهر، قیمت فروش دلار در صرافی ملی روی عدد ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان قرار گرفت که ۳ هزار و ۱۶۰ تومان بیشتر از قیمت قبلی بود.

 با این رشد، به یک باره فروش‌ها در دو بازار ارز و سکه بالا رفت، به‌طوری‌که دلار که در بازار آزاد تا قیمت ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان بالا رفته بود، عقب‌نشینی کرد و در اواخر روز با قیمت ۲۶ هزار و ۳۲۰ تومان به فروش رفت که ۳۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود. این اولین کاهش قیمتی دلار از ۱۳ شهریورماه بود.

سکه هم با توجه به افت دلار از کانال ۱۳ میلیونی پایین رفت و با ۱۵۰ هزار تومان کاهش به بهای ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. حتی پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت‌های بسیار پایین‌تری نیز در بازار به ثبت رسید که می‌تواند در شروع بازار امروز اثرگذار باشد.

یکی دیگر از اخبار مهم دیروز، خبرهایی مبنی‌بر برداشته شدن سقف قیمتی در سامانه نیما بود که «دنیای اقتصاد» در گزارش دو روز قبل به آن اشاره کرده بود و گفته می‌شد که این موضوع، زمینه‌ساز رفتن دلار نیمایی به کانال ۲۶ هزار تومانی شد. این افزایش از جهت آنکه کمک می‌کند، جریان تبادلات تجاری سرعت بگیرد و زمینه‌ساز افزایش عرضه ارز صادرکنندگان شود، می‌تواند در روزهای آینده، اثر کاهشی در بازار آزاد داشته باشد.

همچنین گفته می‌شد با توجه به افزایش قیمت دلار صرافی‌های بانکی، امکان آربیتراژ قیمتی از بین رفته است؛ در نتیجه عرضه ارز به هر فرد در میزان۲هزار و ۲۰۰ دلار می‌تواند از سر گرفته شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها