کد خبر 95136

بوی بهبود در بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار در جریان معاملات روز جاری با عبور از کانال 1.6 میلیون واحدی، امیدهای جدیدی را به اهالی بازار تزریق کرد. هم‌چنین با بهتر شدن وضعیت و مثبت شدن روند کلی معاملات انتظارات برای بازگشایی نمادهای بسته شده از جمله پالایشی‌ها وجود دارد، که در این زمینه بازگشایی مثبت «شراز» در روز جاری چراغ آن را روشن کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند معاملات در بازار امروز بوی بهبود داشت. هر جند شاخص کل هم‌وزن هم‌چنان نمای منفی داشت اما حجم صف‌های فروش قدرت روزهای گذشته را نداشت و با کاهش رو به رو شده بود.

در پایان معاملات امروز شاخص کل با افزایش 29 هزار واحدی در کانال 1 میلیون و 607 هزار واحدی به کار خود پایان داد. فارس، فولاد و فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر روند امروز شاخص کل داشت.

در بازار فرابورس نیز شاخص توانست مجددا به کانال 17 هزار واحد بازگردد و افزایش 230 واحدی را به نام خود ثبت کند. مارون، آریا و کگهر نمادهای اصلی تاثیرگذار بر شاخص فرابورس بودند.

مجموع ارزش معاملات بازار امروز حدود 13.5 هزار میلیارد تومان بود و حقیقی‌ها نقش ورود 120 میلیارد تومان را داشتند.

به نظر می‌رسد اهالی بازار کم کم متوجه ارزندگی قیمت‌ها با توجه به اصلاحات اخیر شده‌اند و حالا حقیقی‌ها قصد دارند مجددا در نقش خریدار وارد بازار شوند.

بهبود وضعیت و انتظار برای بازگشایی‌ها

با بهبود وضعیت فعالان در انتظار بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا، خودرو و خساپا هستند. هرچند علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران، بیان داشت که فعلا برنامه‌ای برای بازگشایی نمادهای مذکور وجود ندارد اما بازگشایی «شراز» با افزایش 11 درصدی در قیمت 11 هزار تومان چراغ بازگشت نمادهای پالایشی را روشن کرد.

صعودهای ادامه‌دار دلار و طلا

بازار طلا و ارز شاهد صعود پی در پی در قیمت‌ها بدون هیچ کنترلی است، امروز و در بازار آزاد زمزمه‌های سکه 13 میلیونی و دلار 27 هزار تومانی به گوش می‌رسید. بدین ترتیب بازدهی سکه از ابتدای سال 99 تاکنون از 110 درصد فراتر رفته است. با تداوم صعود بیش از 15 درصدی قیمت دلار از ابتدای شهریور حباب سکه به حدود 500 هزار تومان نزدیک شده و از آنجایی که مسئولان مربوطه نیز هیچ پیش‌بینی برای افزایش قیمت‌ها ندارند و معتقدند بازار هم‌اکنون قابل تحلیل نیست!، باید منتظر ماند تا ببینیم این افزایش قیمت تا کجا پیش خواهد رفت.

پیش‌بینی رئیس سابق بورس درباره روند صعودی بازار

محمد فطانت، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار درباره روند بازار سرمایه پیش‌بینی کرد: فکر می‌کنم با در نظر گرفتن چشم‌اندازهای پیش رو، روند بازارسهام مثبت است. به اعتقاد من در حال حاضر فقط وجود برخی عدم قطعیت‌هاست که به نوسان بازارسهام منجر شده؛ البته اعمال یک شبه برخی سیاست‌ها نیز کاهش میزان اطمینان و اعتماد سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته؛ چنان‌که وقتی به یکباره نسبت سرمایه‌گذاری در سهام برای صندوق‌های با درآمد ثابت، کاهش یافت و همزمان میزان اعتباردهی کارگزاری‌ها را محدود کردند، بازار دچار نوسان شد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها