کد خبر 95008

آنچه در بازار امروز گذشت

اقدامات حمایتی که در پایان هفته گذشته در جلسه شورای عالی بورس به تصویب رسید سبب شد تا شاخص کل افزایش 27 هزار واحدی و رسیدن به رقم 1 میلیون و 583 هزار واحد را تجربه کند اما بازگشایی نمادهای «وبملت» و «حفاری» در دقایق پایانی ترمز رشد بیشتر بورس را کشید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند معاملاتی امروز بازار سرمایه در حالی مثبت دنبال شد که شاخص کل هم‌وزن به عنوان نشانگر بهتر وضعیت نمادهای کوچک بازار افت 424 واحدی را ثبت کرد. در حالی که قرار بود حمایت همه جانبه از تمامی صنایع و نمادها صورت بپذیرد روند معاملاتی امروز مسیری برخلاف آنچه ادعا شد، طی کرد.

فارس، فولاد، فملی، کگل، وامید، وغدیر و پارسان نمادهای اصلی افزاینده شاخص بودند. بازگشایی وبملت در روز جاری بیشترین اثر کاهنده بر شاخص کل را داشت پس از بانک ملت، حکشتی، حفاری (که امروز با افت 20 درصدی باز شد)، خبهمن، خگستر، امید و خپارس نیز نمادهایی بودند که از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

فلزات اساسی، بانک‌ها و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معاملات 1521 میلیارد تومان، 833 میلیارد تومان و 626 میلیارد تومان برترین صنایع بودند.

جابجایی رکورد طلا و دلار

در کنار کلیت مثبت معاملات امروز بورس، قیمت‌های دلار و طلا در بازار آزاد نیز رکوردشکنی کرد.

براساس ادعای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر: قیمت طلا و سکه به دلیل افزایش قیمت ارز در بازار افزایش پیدا کرد و روال قیمتی در ساعات و روزهای آتی را غیرقابل پیش‌بینی کرد. قیمت سکه نسبت به ساعات اول صبح امروز 170 هزار تومان افزایش یافت و از مرز 12 میلیون تومان عبور کرد.

قیمت دلار در بازار آزاد از مرز 26 هزار تومان عبور کرد و در صرافی ملی نیز از 23 هزار تومان فراتر رفت.

تحلیل‌گران معتقدند انتظارات منفی از وضعیت اقتصادی اصلی‌ترین عامل در بی‌ثباتی بازار است و تا زمانی که عامل کلیدی در جهت تعدیل وضعیت وجود نداشته باشد، نمی‌توان روند بازار ارز را پیش‌بینی کرد.

دلار محرک بورس می‌شود

حالا با رشد قیمتی دلار در بازار، پیش‌بینی‌ها برای صعود بیشتر بورس به ویژه در نمادهای صادرات محور وجود دارد. در بازه‌های زمانی مختلف این امر ثابت شده است که نرخ دلار می‌تواند به عنوان پیشران اصلی بازار سرمایه وارد عمل شود.

حالا در کنار اقدامات حمایتی از بازار سرمایه، رشد نرخ دلار و هم‌چنین صعود قیمت‌ها در بازار جهانی کامودیتی‌ها، پیش‌بینی‌ها برای رشد بیشتر بازار وجود دارد.

گفتنی است در حال حاضر بازار بیشتر از آنکه به صفوف خرید نیاز داشته باشد به آرامش و تعادل نیاز دارد تا روند معاملات به آرامی به سمت مثبت شدن گام بردارد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها