کد خبر 94832

آنچه در بازار امروز گذشت

با ادامه پیدا کردن روند قفل بودن بازار در صف‌های فروش و حجم بسیار پایین معاملات شاهد افت شدید ارزش معاملات در بازار هستیم به طوری که رقم 1905.5 میلیارد تومان که برای ارزش معاملات بورس در روز جاری ثبت شد، رقمی بود که حداقل در 10 ماه گذشته بی سابقه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس امروز هم نزولی پیش رفت و با افت بیش از 37 هزار واحد به 1 میلیون و 570 هزار رسید. فارس، فولاد و فملی بیشترین تاثیر بر شاخص کل بورس و مارون، آریا و کگهر بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل فرابورس را داشتند.

بازار امروز نیز هم‌چون روز گذشته قفل با ارزش معاملات بسیار پایین بود. مجموع ارزش معاملات در بورس و فرابورس طی روز جاری به رقم 7425 میلیارد تومان رسید.

وعده‌هایی که محقق نشد

در مدت زمان اصلاحی بازار دولتمردان بارها با بیان اینکه به بورس اعتماد کنید سرمایه عموم را به سمت این بازار هدایت کردند اما در روزهایی که کمتر کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد دولت با چرخش عجیب مواضع خود ضربه سنگینی به سهامداران زد و بسیاری از کسانی که وارد این بازار شده بودند ضررهای سنگین بر روی اصل پول خود متحمل شدند.

از تاریخ 20 مرداد که اصلاح قیمتی در تمامی صنایع آغاز شد افراد کمی فکر می‌کردند ریزش و شکست قیمت‌ها با سرعت ادامه پیدا کند تا اینکه شاخص حمایت 1 میلیون و 800 هزار واحد را از دست داد. با از دست رفتن این حمایت فعالان بازار به تکاپو افتادند و پیش‌بینی به شکل دیگری رقم خورد. گروهی بازار را از دست رفته میدانستند و در بازه کوتاه یکی دو روزه که صف‌های فروش از حالت قفل خارج شد ، فرصت را غنیمت شمردند و اقدام به نقد شدن ، کردند. اما در مقابل گروهی دیگر با مواضع حمایتی هم‌چنان منتظر ماندند تا بازار برگردد؛ امیدی که هنوز تحقق نیافته است.

می‌توان گفت که موج بی اعتمادی سهامداران به بورس، بازار را دارد فاز جدیدی می‌کند اما با توجه به اینکه بازارهای رقیب به خصوص ارز، افسار گسیخته در حال افزایش هستند، این امکان وجود دارد که سهامداران قید رفتن از بازار سرمایه را بزنند و با امیدهای خود هم‌چنان پایبند به سرمایه‌گذاری در بورس بمانند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که مورد انتقاد فعالان و تحلیل‌گران قرار گرفته است حمایت نکردن از سهام کوچک‌تر است. با اینکه حمایت از چند سهم بازار کمک می‌کند تا شاخص کل به روند مثبت بازگردد اما عمق بازار هم‌چنان درگیر روندهای منفی باقی می‌ماند.

در مجموع می‌توان گفت رشد بی‌اندازه قیمت سهام در این چند ماه عامل اصلی اتفاقات اخیر بورس است. از سویی دیگر تبلیغ بازار سرمایه برای مردمی که اشراف کامل به داد وستدهای این بازار نداشتند شرایطی را رقم زد که به سختی جبران می‌شود.

قول‌های جدید 

براساس آخرین اخبار سخنگوی دولت وعده تخصیص 1 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه را داده است. بر اساس نظر کارشناسان رقم اختصاص یافته توانایی جمع‌آوری تمامی صف‌های فروش در بازار را دارد و در مطلبی با عنوان «صف‌های فروش بازار جمع می‌شود؟» به آن اشاره کرده‌ایم. براساس گفته علی ربیعی، اعتبار بیان شده از روز شنبه به بازار تزریق خواهد شد، باید منتظر ماند تا ببینیم وضعیت در هفته آینده چگونه رقم می‌خورد و مسیر بازار به کدام سو هدایت می‌شود. 

ارسال نظر

تازه ها