کد خبر 94566

نائب رئیس هیئت مدیره بورس

نائب رئیس هیئت مدیره بورس نقش حقیقی‌ها در بازار سرمایه امسال را پررنگ‌تر از حقوقی‌ها دانست و اعلام کرد 20 تا 30 درصد سهام شناور آزاد شرکت‌ها در دست مردم قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محمودرضا خواجه نصیر اظهار کرد: بطورکلی نقش اشخاص حقیقی طی سال جاری در بازار سرمایه بیش از حقوقی ها بوده است.

وی اظهار کرد: در تمامی بازارهای سرمایه متمرکز بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام شناور آزاد شرکت ها در دست مردم است و بازار سرمایه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نائب رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: بازار سرمایه در اثر ورود نقدینگی اشخاص که پیشران روند بازار سرمایه بوده قیمت گذاری و رشد کرده است.

وی افزود: اصل اساسی که وجود دارد اینکه در بازار سرمایه قیمت ها را عرضه و تقاضا تعیین می کند.

خواجه نصیر که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، افزود: نرخ تورم در اقتصاد کشور طی سال ۹۸ بسیار بالا بود و نمود این رشد چه در قیمت ارز، مسکن و در سایر موارد وجود داشته و طبیعتا مردم به سمت مامنی بودند که بتوانند با سرمایه گذاری های مناسب کاهش ارزش پول خود را پوشش دهند.

وی ادامه داد: از سهم ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد حقیقی طی سال های گذشته در معاملات بازار سرمایه اکنون به ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزش معاملات چه در سمت خرید و چه در سمت فروش رسیده است.

نائب رئیس هیئت مدیره بورس تهران گفت: بخش زیادی از سهامی که در اختیار حقوقی هاست جنبه مدیریتی دارد در معاملات جاری روزانه بازار اصلا ورود پیدا نمی کند.

وی افزود: تعریف سهام شناور آزاد در بازارهای سرمایه و بورس سهامی که قابلیت معامله و گردش دارد بقیه سهام به نوعی قفل شده و غیر قابل معامله است.

خواجه نصیر اظهار کرد: بخش تعیین کننده بازار همان ۲۰ درصد سهام شناور آزاد است که در آن ۲۰ درصد سهام شناور آزاد گردش معاملات اشخاص حقیقی از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است.

وی یادآورشد: گفته می شود ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه شده این همان نقدینگی که حقیقی ها وارد بازار کرده اند./ایسنا 

 

ارسال نظر

تازه ها