کد خبر 94424

با اقتصاد گزارش می‌دهد

روزهای اصلاحی بورس در دو روز پایانی هفته گذشته متوقف شد و با وجود آنکه برآیند شاخص کل در هفته قبل سیر نزولی داشت اما روند رو به بهبود آن در دو روز پایانی هفته زمینه‌های امیدواری‌ را به بازار برگرداند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در روز چهارشنبه شاهد صعود بیش از 68 هزار واحد و بازگشت به کانال 1.7 میلیون واحدی بودیم، معاملات روز چهارشنبه و پایان سبز بازار پس از روزهای قرمز و استرس‌زا به ویژه برای تازه‌واردان، نوید بازگشت به روندصعودی برای هفته آتی را داشت. 

پایان معاملات در روز چهارشنبه هفته گذشته همزمان با شدت‌گیری نوسان در بازار ارز بود به طوری که نرخ فروش در صرافی بانک ملی به حدود 23 هزار تومان رسید و در بازار آزاد نیز در حوالی 24 هزار تومان معامله شد.  

از طرفی در بازار جهانی سخنرانی رئیس فدرال رزرو سبب شد تا طلا سیر نزولی طی کند اما برخلاف کاهش قیمت جهانی طلا به دلیل تعطیلات ایام محرم طلا در بازار ایران افزایش یافت.

دو عامل دلار و طلا ، چنانچه تا پایان هفته جاری ادامه داشته باشند می‌توانند تاثیرات مثبتی بر بازار سهام ایفا کنند. 

آیا قیمت سهام ارزنده شده است؟ 

از ابتدای سال 99 که بازار سهام بدون ترمز پیش رفت و سودهای قابل توجه به همراه داشت، به جز اصلاحاتی که در مرداد شاهد آن بودیم هیچ اصلاح قیمت دیگری رخ نداد. از این رو با توجه به کاهش قیمت‌های اخیر به نظر می‌رسد که سهم‌ها به مرحله ارزندگی رسیده باشند و برای خرید جذاب به نظر می‌رسند. 

از طرفی آغاز پذیره‌نویسی صندوق «پالایشی یکم» سهام پرپتانسیل و بنیادی را جذاب کرده و بسیاری از کارشناسان بازار اعتقاد دارند که از اینجا به بعد مسیر سهام دارای پتانسیل از سایرین جدا خواهد شد و سهم‌های بدون پشتوانه دیگر گزینه خرید نخواهند بود. 

بررسی اصلاح قیمتی از ابتدا 

روند نزولی بازار از حدود 4 هفته پیش از صنایع کوچک آغاز شد و در دو هفته انتهایی به سهم‌های بزرگ رسید، از این رو می‌توان گفت تمامی بازار از کوچک تا بزرگ افت قیمتی را تجربه کردند و اصلاحی که تعدادی از فعالان و کارشناسان در انتظارش بودند ، رقم خورد. 

اواسط هفته گذشته بود که حقوقی‌ها پا به عرصه حضور گذاشتند و با ورود آن‌ها روند بازار تغییر کرد. تغییر روند بازار در دو روز پایانی هفته گذشته و همزمانی آن با رشد قیمت دلار در بازار آزاد و هم‌چنین سامانه نیما ، می‌تواند روند مثبت بازار را تداوم بخشد و امیدواری به روزهای مثبت و صعودی را افزایش دهد. 

در مجموع به نظر می‌رسد که هم‌اکنون بازار به یک ثبات نسبی رسیده باشد، در هفته جاری تنها 3 روز کاری خواهیم داشت از این رو نمی‌توان اظهار نظر قطعی درباره روند بازار داشت ، چنانچه در 3 روز کاری دوشنبه تا چهارشنبه روند به مثبتی 2 روز پایانی هفته گذشته هم نباشد، جای نگرانی وجود ندارد و باید منتظر آغاز روند در ابتدای هفته آتی باشیم که به احتمال بسیار زیاد با فرض حفظ شرایط ثبات سیاسی ، صعودی خواهد بود.

در مجموع  اخبار رسمی در حوزه اقتصادی داخلی و خارجی و همچنین اخبار سیاسی همه حاکی از سیگنال‌های مثبت به بازار سهام است.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها