کد خبر 93860

بر اساس تصویبات امروز مجلس شورای اسلامی شرکت‌هایی که حداقل 25 درصد سهام آزاد شناور داشته باشند، معاف از مالیات خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۹ مردادماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم مواد ۴ و ۵ را به تصویب رساندند.

براساس ماده ۴ تغییراتی در ماده ۱۴۳  قانون مالیات های مستقیم ایجاد شد و عبارت «حداقل ۲۰درصد سهام شناور آزاد» به عبارت «حداقل ۲۵ درصد سهام شناور آزاد» تغییر یافت.

**ماده ۱۴۳ قانون مالیات های مستقیم؛ معادل ده درصد (۱۰%) از مالیات بردرآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‌رسد و ده درصد (۱۰%) از مالیات بردرآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود و پنج درصد (۵%) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکتهای پذیرفته شده در این بورس ها یا بازارها حذف نشده‌اند با تأیید سازمان بخشوده می‌شود. شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورسهای داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود در صورتی که در پایان دوره مالی به تأیید سازمان "حداقل ۲۵ درصد سهام شناور آزاد" داشته باشند معادل دو برابر معافیتهای فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می‌شوند.

ماده ۵ نیز با موافقت نمایندگان به تصویب رسید که بر اساس آن: دستورالعمل‌ های اجرایی مواد این قانون حداکثر ظرف مدت یکماه پس از لازم ‌الاجرا شدن این قانون، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‌ شود و به تصویب شورایعالی بورس و اوراق بهادار می‌ رسد./خانه ملت

 

ارسال نظر

تازه ها