کد خبر 93560

بورس همانند سال‌های گذشته مردادماه را با افت و اصلاح سپری کرد تا دلایلی هم‌چون تسویه اعتباری کارگزاری‌ها که هرساله در بازه زمانی مرداد صورت می‌پذیرد به همراه آزادسازی بخشی از سهام عدالت و ترس‌های ناشی از بی ثباتی تصمیمات اقتصادی دولت، همه و همه در کنار یکدیگر قرار بگیرند و اصلاح شاخص را رقم بزنند.

بازار سهام بعد از سپری کردن روزهایی سخت و پرچالش، آخرین هفته مرداد را با شاخص یک میلیون و 975 هزار تایی شروع می کند؛ بازار در هفته گذشته با فشار فروش ناشی از جو بی اعتمادی به وجود آمده مربوط به تزلزل در تصمیم گیری های اقتصادی همراه شد.

از طرفی آزادسازی بخش دیگری از سهام عدالت نیز فشار فروش بر برخی سهام را افزایش داد تا شاخص کل مجددا سطح 2 میلیونی را از دست دهد.

در بازارهای جهانی، بخشی از افت طلا در پایان هفته جبران شد و در فلزات اساسی و نفت نیز نوسانات کم دامنه ادامه داشت. همچنان بازارها با توجه به حساسیت زمانی رفتاری محتاط دارند و به منظور جهت گیری نیاز به نشانه های واضح تری از وضعیت احیای اقتصادها و البته نتایج انتخابات امریکا خواهند داشت.

در بازار ارز نیز به نظر می رسد دلار بالاتر از 20 هزار تومان تثبیت شده و اصلاح تندی را با وجود اخبار مثبت نداشته باشد .

در بازار سهام وضعیت به وجود آمده در رابطه با صندوق دوم که مختص پالایشی ها است تا حدود زیادی جو بی اعتمادی را به دنبال داشت و حتی تایید واگذاری سهام در قالب صندوق سهامی نیز نتوانست بهبودی حاصل کند. فشار فروش سهام عدالت نیز در بازار محسوس بود.

این عوامل با توجه به واگرایی خفیف شاخص کل ، عقب نشینی خریداران و افت بازار را به دنبال داشت که به نظر می رسد در ابتدای این هفته نیز ادامه داشته باشد. در این مقطع از بازار به خصوص در نمادهای بزرگ نیاز به حمایت خواهد داشت تا فشار فروش تا حدودی فروکش کند .

در گروه خودرو به نظر همچنان فشار عرضه ادامه داشته باشد اما رفته رفته در نیمه دوم هفته تا حدودی تقاضا بهبود خواهد یافت. در دیگر گروه ها هم به نظر روند تک سهم ها می توان امید بیشتری داشت و وضعیت عمومی این گروه ها همسو با کلیت بازار نوسانی پیش بینی می شود./بورس پرس 

 

ارسال نظر

تازه ها