کد خبر 92965

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران:

در حالی که روز گذشته علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران از ایجاد معاملات دو هسته‌ای خبر داده بود، برخی از سایت‌های خبری بازار سرمایه به نقل از روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، اعلام کردند که معاملات دوهسته‌ای حذف خواهد شد. خبرنگار بااقتصاد، برای پیگیری این خبر، با دهقان، گفت‌وگو کرد. وی ضمن تایید خبر معاملات دو هسته‌ای آن را پلن اصلی برای کاهش فشار بار سامانه معاملات بورس برشمرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، افزود: خبر آقای صحرایی مبنی بر دو هسته‌ای شدن معاملات کاملا درست است و ما سامانه معاملات بورس را به دو زیرساخت مجزا تقسیم می‌کنیم اما این تغییرات قابل رویت برای کاربران و معامله‌گران نیست.

دهقان ادامه داد: تغییرات در حوزه زیرساخت‌ها ایجاد می‌شود و کاربران و معامله‌گران متوجه آن نمی‌شوند، به این‌ترتیب که زیرساخت سفارش‌ها در دو لایه مجزا انجام می‌شود تا سرعت بیش‌تری برای سفارش‌ها ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، ضمن اظهار تعجب از انتشار خبر حذف معاملات دو هسته‌ای از سوی او، تصریح کرد: ایجاد معاملات دو هسته‌ای پلن اصلی ما برای تقسیم فشار بار سامانه و بهبود وضعیت آن است که آقای صحرایی هم روی آن تاکید کردند.

وی با ارایه توضیحاتی در مورد این طرح جدید معاملاتی، گفت: بورس تهران طرحی را اجرا می‌کند که معاملات بورس تهران در دو سشن Session معاملاتی مجزا انجام خواهد شد که در یک بخش آن برخی از نمادها در بخش دیگر آن نیز سایر نمادها معامله می‌شوند. با اجرای این طرح انتظار داریم اختلالات سامانه کاهش یابد و در نهایت زیرساخت دوم اجرا شود.

دهقان عرضه اولیه‌های کوچک مقیاس با حجم زیاد سفارش را یکی از عوامل ایجاد اختلال در سامانه معاملاتی دانست و افزود: این مدل عرضه‌ها فشار زیادی را به سامانه وارد و مشکلات فنی ایجاد می‌کند. برای بهبود این وضعیت پیشنهادهایی را به سازمان بورس و شرکت‌های بورس داده‌ایم و تصمیم نهایی آن‎‌هاست.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، اظهار کرد: یکی از پیشنهادهای ما، واگذاری این عرضه‌های کوچک به صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری به روش غیر مستقیم است و سفارش‌هایی با این حجم میلیونی در یک عرضه اولیه، منطقی نیست و فشار زیادی را به هسته وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: عرضه اولیه سهام با قیمت 8 و 10 هزار تومان برای چند میلیون سفارش، ارزشی ندارد و فشار زیادی هم به سامانه می‌آورد و سایر معاملات را مختل می‌کند، بنابراین راهکار تجمیع سفارش‌ها از طریق صندوق‌ها مناسب‌تر است.

دهقان با اشاره به آزادسازی معاملات سهام عدالت از هفته آینده، گفت: 30 درصد از سهام عدالت آزادسازی و وارد بازار شد و تجربه خوبی داشتیم. مدل عرضه سهام عدالت، تجمیع سفارش‌ها و کارگزارمحوری است و اختلالی در سامانه معاملاتی ایجاد نمی‌کند.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها