کد خبر 92576

فرزاد زمانی، تحلیلگر و فعال قدیمی بازار سرمایه:

بررسی بیش‌تر ابعاد و جزییات مالی زرماکارون نشان می‌دهد که دلیل موفقیت‌های مالی این شرکت و ورود آن به بازار سهام چیست.

زر ماکارون در سال مالی 1398 توانسته است 973 میلیارد تومان درآمد عملیاتی (از کلیه فعالیت‌های تولیدی) داشته باشد که این درآمد نسبت به سال 97 حدود 200 درصد بیش‌تر شده است. اگرچه این حجم عملیات باعث شد که هزینه‌های این شرکت در سال 98 حدود 113 درصد نسبت به سال 97 افزایش پیدا کند، اما سود خالص غزر در سال ۹۸ به 230 میلیارد تومان رسید که نسبت به سال 97 رشد چشم‌گیری داشت.

نکته مهم دیگر این‌که سود خالص پایه هر سهم این شرکت نیز 144 تومان اعلام شده که نسبت به سال ۹۷ رشد چشم‌گیر 18 برابری داشته است. نسبت حاشیه سود خالص این شرکت در سال ۹۸ نیز به ۲۴ درصد رسیده که این مقدار در سال 97 تنها سه درصد بوده است.

همچنین شرکت در سال 98 با افزودن 30 میلیارد تومان به سرمایه خود آن را به  160 میلیارد تومان رساند تا از حیث حجم و ابعاد نیز آماده ورود به بورس تهران باشد. اگر نگاهی به دارایی‌های این شرکت در سال ۹۸ بیندازیم خواهیم دید که با رشد ۵۹ درصدی نسبت به ابتدای سال ۹۷ به 756 میلیارد تومان رسیده است.

فروش شرکت‌های تولیدی برای نمایش وضعیت آینده بسیار مهم است. فروش داخلی زر ماکارون در سال ۹۸ از نظر وزنی بیش از ۱۶۵ هزار و ۵۰۰ تن از محصولات مختلف بود که در مقایسه با سال ۹۷ رشد ۱۳۸ درصدی داشت. البته میزان فروش صادراتی غزر از نظر وزنی در سال ۹۸ بیش از ۳۱ درصد کاهش داشت.

در هفته‌های اخیر انتقاداتی در زمینه قیمت‌گذاری غزر برای عرضه اولیه این سهام وارد شده است که منطقی به نظر نمی‌رسد. کافی است نگاهی به رشد فروش ۶۰۰ درصدی غزر در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته باشیم و عملکرد خوب شرکت را در سال 98 ببینیم.

 

 

ارسال نظر

تازه ها