کد خبر 92463

رئیس سازمان بورس از ورود 90 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حسن قالیباف اصل از ورود ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه خبر داد و گفت: ورود این حجم نقدینگی اتفاق بزرگی در اقتصاد بشمار می رود و باید به عنوان فرصتی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی نگاه کرد.

وی افزود: اکنون پروژه های ملی ناتمام و جدیدی وجود دارند که در عین حال از ارزش افزوده بالایی برخوردارند. در این پروژه ها با بحث تامین مالی روبرو هستیم و اگر بتوانیم از نقدینگی فعلی بازار سرمایه در جهت تامین مالی این پروژه ها استفاده کنیم، گام بزرگی در راستای تحقق شعار سال و توسعه اقتصادی برداشته ایم و این هدف با ورود شرکت های پروژه سهامی عام به بورس محقق می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته جلسات متعددی در راستای راه اندازی شرکت های پروژه سهامی عام برگزار شد، ادامه داد: قصد داریم شرکت های سهامی عام بورس را با هدف تکمیل پروژه های جدید و نا تمام راه اندازی کنیم. برخی از پروژه های گذشته و جدید برای تکمیل به منابع ریالی نیاز دارند اما ساختار آنها به گونه‌ای است که از طریق ابزارهایی مانند اوراق بدهی نمی‌توان نسبت به تأمین مالی آنها اقدام کرد. در حالی که ریال مورد نظر در بازار سرمایه وجود دارد. بنابراین نیاز است شرکت های سهامی عام بورسی تاسیس شده و پروژه ها به آن شرکت ها واگذار شود.

قالیباف اصل با تاکید بر اینکه تاسیس این شرکت ها  اتفاق خوبی بشمار می رود، عنوان کرد: دولت، هلدینگ های بزرگ یا پروژه های دولتی که هنوز تکمیل نشده اند، می توانند از طریق این شرکت های پروژه سهامی عام اقدام به تامین مالی کنند. پس از پذیره نویسی نیز نماد شرکت در بازار سرمایه بازگشایی شده و مورد معامله ثانویه قرار می گیرد.

وی در خصوص سازوکار فعالیت این شرکت ها توضیح داد: کارفرما یا مالک اصلی بخشی از پروژه ها را در اختیار می گیرد و بخش دیگر را در بازار سرمایه پذیره نویسی می کند. با این روش، منابع مالی موجود در بازار سرمایه به سمت تولید، پروژه ها و توسعه سوق حرکت می کند. پس از پذیره‌نویسی، شرکت می‌تواند اقدام به تصاحب تمام یا بخشی از پروژه‌ کرده یا مشارکت کند تا پروژه اجرایی شده و به بهره‌برداری برسد.

دبیر شورای عالی بورس با بیان اینکه سازمان بورس طی ۲ ماه گذشته اقدامات گسترده ای را با هدف عمق بخشی بازار انجام داده، اضافه کرد: تسهیل پذیرش شرکت ها در بورس و فرابورس از مهمترین اقدامات انجام شده بود به طوری که اگر مدارک شرکتی تکمیل باشد، پذیرش آن حداکثر طی یک ماه انجام می شود. همچنین در بحث افزایش سرمایه ها، همکاران سازمان ۵ روزه آن را به نتیجه می رسانند و مجوز صادر می شود.

قالیباف اصل به پیشنهاد افزایش سرمایه از محل صرف سهام نیز اشاره و تصریح کرد: برای این شرکت ها مزیت مالیاتی نیز دیده و در تاریخ اول مرداد ماه به مجلس ارسال شده است. با تصویب و ابلاغ این موضوع، گام مثبتی برای تامین مالی تولید و افزایش سرمایه از محل صرف سهام برداشته می شود.

وی با تاکید بر اینکه شرکت های پروژه سهامی عام با هدف عمق بخشی بازار طراحی می شوند، افزود: صدور مجوز برای راه اندازی این نوع شرکت ها گام بزرگی در توسعه بازار بشمار می رود و سازمان بورس از آن استقبال می کند. زمانی که سهام شرکتی یا پروژه ای با قیمت خوب خرید و فروش می شود بدین معنا است که این فعالیت توجیه اقتصادی دارد و کارآفرینانی که در این حوزه فعالیت دارند می توانند پروژه جدیدی را پس از پوشش ریسک های احتمالی تعریف کنند تا مردم با پول های ریز شریک آن پروژه شوند. راه اندازی شرکت های پروژه سهامی عام، فرصت طلایی تامین سرمایه در بازار سرمایه است و این کار رشد اقتصادی، توسعه و اشتغال را به همراه دارد./سنا 

 

ارسال نظر

تازه ها