کد خبر 92388

تحلیلگر ارشد بازار سرمایه مطرح کرد:

شاخص کل بورس در حال نزدیک شدن به سقف 2میلیون واحدی است و جو ناشی از رسیدن به این محدوده روانی بازار را با افت‌وخیزهایی همراه می‌کند.

 همایون دارابی، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اشاره به این موضوع، معتقد است: «بازار از ابتدای امسال تا کنون 200 درصد رشد کرده و شاخص به مرز روانی 2 میلیون واحد نزدیک می‌شود. شرط عبور از این مرز، حجم بالای داد و ستدها و تداوم ورود نقدینگی‌ها به بازار است.» وی پیش‌بینی می‌کند: «منتظر یک روند اصلاحی در بازار هستیم که به نفع بازار است. یک دوره اصلاح و استراحت برای آرام شدن بازار لازم و احتمالا با خبرهای خوب و آرامش نسبی همراه است.»

این گفت‌وگو را می‌خوانید.

                                                                                ************************************************

-روند متناوب اصلاح و رشد بازار را در روزهای اخیر متاثر از چه عوامل و مولفه‌هایی می‌دانید و شاخص برای رسیدن به سقف 2 میلیون واحدی به چه مولفه‌هایی نیاز دارد؟

بازار از ابتدای امسال تا کنون 200 درصد رشد کرده است و شاخص به مرز روانی 2 میلیون واحد نزدیک می‌شود. شرط عبور از این مرز، حجم بالای داد و ستدها و تداوم ورود نقدینگی‌ها به بازار است. در حال حاضر از یک‌سو، بخشی از بازار زیر فشار معامله‌گران کوتاه‌مدت و نوسان‌گیران قرار دارد که با توجه به ارزیابی‌هایی که از اصلاح و استراحت بازارا دارند و با شناسایی سود، در انتظار قیمت‌های پایین‌تر هستند. از سوی دیگر نیز، افرادی قرار دارند که معتقد به تداوم رشد بازار هستند و بر پایه این اصل، همچنان سهام می‌خرند و به امید روزهای آینده نشسته‌اند.

-با توجه به افزایش نرخ دلار و قیمت مسکن، تاثیر بازارهای موازی بر بازار سهام چه میزان است؟

تحولات بازارهای موازی به‌ویژه دلار نیز تا حدودی به بازار سرمایه خط می‌دهد. هرچند از نظر بنیادی بازار سهام نباید از نرخ دلار متاثر شود (چون دلار آزاد در اقتصاد و شرکت‌ها تاثیری ندارد) اما نوسان‌هایی را ایجاد می‌کند و از نظر روانی روی سهم‌های صادرات‌محور تاثیر می‌گذارد. بنابراین، هم‌زمان با فراز و فرودها در بازار دلار، بورس نیز دچار رشد و یا افت می‌شود اما جریان عمده در حال حاضر، جریان اصلاح، استراحت و انتظار است که باید ببینیم در چند هفته آینده روند چگونه خواهد بود. تداوم نقدینگی می‌تواند حجم بالایی از معاملات را در پی داشته باشد و شاخص را از مرز روانی 2 میلیون واحدی عبور دهد. عرضه‌ها (غیر از کوتاه‌مدت‌ها)، سهام عدالت، صندوق‌های دولتی و همچنین افزایش سهام شناور شرکت‌های دولتی -که در دستور کار قرار گرفته - کمابیش روند عرضه‌ها را پررنگ‌تر از گذشته کرده است.

-به نظر جناب‌عالی، بازار تا پیش از رسیدن شاخص به سقف 2 میلیون واحدی اصلاح یا افت بزرگ‌تری را تجربه خواهد کرد یا پس از آن؟

بعید است که شاخص بعد از عبور از سقف 2 میلیون واحدی افت کند و بیش‌تر فشارها بر این است که شاخص تا قبل از رسیدن به این مرز، اصلاح کند. چنان‌چه شرایط متناوب مثبت و منفی بازار در روزهای اخیر نیز نشان‌دهنده این موضوع و بخشی از اصلاح‌های موجود ناشی از جو روانی رسیدن به شاخص 2 میلیون واحدی است. به‌هرحال، بازار کار بزرگی برای عبور از این محدوده در پیش دارد و نیازمند حجم بالایی از معاملات است.  به بیانی دیگر؛ بازار با افزایش عرضه‌ها در حال دست‌وپنجه نرم کردن و رقابت با این پدیده است و باید منتظر باشیم و ببینیم چه زمانی بر آن چیره می‌شود و سقف 2 میلیونی را می‌شکند.

-تحلیل و ارزیابی شما از روند بازار چیست؟

انتظار دارم روند اصلاح و استراحت بازار تا یکی دو هفته آینده تداوم داشته باشد و با مشخص شدن تکلیف بازارهای موازی، بازار سرمایه هم به لحاظ هم‌گنی قیمت میان اکثر دارندگان سهام، بهم نزدیک شوند زیرا همه به دنبال کسب سود بیش‌تر هستند. عده‌ای هم تازه وارد بازار هستند که اختلاف آنها منجر به عرضه و تقاضا می‌شود و در چند روز آینده بازار در همین محدوده‌ها و با چند درصد بالا و پایین شدن شاخص، به آرامش خواهد رسید اما در همین محدوده‌ها معاملات در جریان است تا این‌که بازار بتواند تجدید قوا کند. سهامداران جدید هم نگران نباشند و بازار سهام کوتاه‌مدت نیست و باید نگاه‌شان بلندمدت باشد. در مجموع، منتظر یک روند اصلاحی هستم که به نفع بازار است. یک اصلاح و استراحت برای آرام شدن بازار شاید بتواند برای معامله‌گران همراه با خبرهای خوب و آرامش نسبی باشد و بعد از آن احتمالا در پایان تابستان و با انتشار گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها، ارزیابی تحلیلی جدیدتر و بهتری از روند بازار خواهیم داشت. در حال حاضر بازار سهام نیاز دارد که سرعتش کم شود تا به پایداری بیش‌تری برسد.

 

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها