کد خبر 92185

در مجمع دومین بانک بزرگ بورسی

وبصادر با سرمایه 17.5 هزار میلیارد تومانی به عنوان دومین بانک بزرگ بورس شناخته می‌شود؛ سالی که گذشت سال خوبی برای وبصادر به جهت تثبیت سودآوری بود و از آنجایی که وبصادر در پایان سال 97 افزایش سرمایه بیش از 2 برابری را ثبت کرد، بازده مناسبی را در سال 98 از مقیاس رشد قیمت سهام عاید سهامداران خود کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با توجه به آخرین اطلاعات منتشره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سهم بانک صادرات ایران از بازار سپرده و تسهیلات شبکه بانکی کشور به ترتیب حدود 8.02 و 7.19 درصد برآورد می‌شود.

بر اساس صورت مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفند 1398، 14 ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است که مقایسه آن با دوره مشابه سال گذشته که زیان  138 ریالی بود رشد 109 درصدی را نشان می‌دهد.

1

تغییرات در میزان سپرده‌ها

بر اساس برآوردهای بانک صادرات، این بانک پیش‌بینی کرده است در سال 99 سپرده‌های شبکه بانکی کشور در حدود 30 درصد افزایش یابد و منابع سپرده‌ای بانک صادرات نیز حداقل به همین میزان رشد خواهد داشت.

آغاز سودسازی

عملکرد وبصادر در سال‌های 97 و 98 مطلوب ارزیابی می‌شود و پس از خروج از روند زیان‌دهی در سال 97 شاهد شروع روند سودسازی در سال 98 بودیم.

نگاهی به نظرات معاون مالی بانک صادرات درباره وضعیت سودآوری

پیرو اظهارنظرهایی که درباره قیمت‌های غیرواقعی در برخی از نمادها مطرح می‌شود، معاون مالی بانک صادرات تشکیل صف خرید «وبصادر» توسط حقیقی‌های بازار سرمایه را ناشی از نگاه ویژه به سهم بانک عنوان کرد و افزود: نگاه عموم سهامداران همواره به واقعیت بانک‌ها است. او گفت: سود سرمایه و ارزش ذاتی بانک با نرخ‌های فعلی سهم قابل مقایسه نیست و سهامداران حقیقی عمدتا این واقعیت را می‌دانند.

فاضلی معاون مالی وبصادر درخصوص تقسیم سود نیز با اشاره به موضوع زیان انباشته گفت:  تا زمانی که زیان‌انباشته داشته باشیم، سودی تقسیم نخواهیم کرد. هم‌چنین گفتنی است که زیان انباشته بانک ماندنی نیست، البته به سرعت هم قابل حذف نیست در عین حال شیب رشد با یک روند منطقی تداوم خواهد یافت و روند فعالیت جاری بانک، کاهش آتی آن را تایید می‌کند. در سال ٩٩ به طور ١٠٠ درصد شاهد کاهش بخش‌هایی از آن خواهیم بود.

برنامه‌های وبصادر برای پایداری سود و تثبیت سودآوری

کاهش منابع گران‌‌قیمت و در مقابل افزایش منابع ارزان‌قیمت، تغییر سیاست‌های اعتباری و مدیریت بهینه مصارف، تغییر رویکرد از منابع محوری به سودآوری، تبدیل شدن به سوپرمارکت خدمات فرابانکی، افزایش درآمدهای غیرمشاع، توسعه بانکداری الکترونیک، طراحی محصولات نوین بانکی مرتبط با مدیریت ثروت، شناسایی و تمرکز بر مشتریان سودآور، چابک‌سازی و حرفه‌ای‌سازی اداره شرکت‌ها، توانمند‌سازی صف و ستاد و ... از جمله اقدامات راهبردی بانک صادرات ایران برای ورود به منطقه سودآوری و تثبیت سود پایدار بوده و این روند در کنار افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک، مسیر پایداری درآمدهای غیرمشاع و کارمزدی در سال‌های آتی را هموارتر خواهد کرد.

 نسبت کفایت سرمایه در سال مالی منتهی به اسفند 97 برابر با 1.6 و در سال مالی منتهی به اسفند 98 برابر با 1.08 بوده است؛ با توجه به موارد مذکور انتظار برای بهبود نسبت کفایت سرمایه در سال مالی منتهی به اسفند 99 وجود دارد.

نگاهی اجمالی به عملکرد ماهانه وبصادر در سال 98

در مجموع طی سال مالی 98 تراز بانک صادرات حدود 2 هزار و 176 میلیارد تومان منفی شده، گفتنی است در سال 97، تراز بانک منفی 2 هزار و 881 میلیارد تومان بوده است. در نتیجه شاهد بهبود روند تراز تجاری در دو سال گذشته بوده‌‌ایم.

2

 

 

ارسال نظر

تازه ها