کد خبر 91660

از ابتدای سال 99

از ابتدای سال 99 صندوق‌های افق ملت، سپهر کاریزما و تجارت شاخصی کاردان بیشترین سوددهی را به نام خود ثبت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صندوق سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای کسانی هستند که به تازگی وارد بورس شده و هنوز امکان تحلیل سهام شرکت‌ها و انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام را ندارند. این افراد می‌توانند به جای سرمایه‌گذاری پرریسکی مثل خرید سهام شرکت‌ها سراغ صندوق‌ها بروند. صندوق‌ها معمولا قابل معامله در بورس نیستند و برای خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری باید به شعبه صندوق مراجعه کنید. در طرف مقابل صندوق‌های ETF شرایط بسیار راحت تری برای معامله و خرید دارند و شما می‌توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خرید و فروش کنید.

در این میان بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی فعال در بورس از ابتدای سال جاری تا کنون (۲۳ تیرماه) قابل توجه است. به طوریکه بازدهی این صندوق ها تا محدوده ۲۵۰درصد نیز پیش رفت. در این راستا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله افق ملت با کسب بازدهی بیش از  ۲۴۸ درصدی از ابتدای سال جاری تا کنون (طی ۷۰روز کاری)  به عنوان برترین ETF سهامی شناخته شد.

نگاهی به عملکرد دیگر صندوق های قابل معامله سهامی در این بازه ۷۰ روز کاری ابتدای سال نشان می دهد که صندوق سپهر کاریزما با ثبت بازدهی ۲۴۶.۸ درصدی با اختلاف اندکی از افق ملت، در رتبه دوم جای گرفته است. در ادامه این روند نیز رتبه سوم به صندوق قابل معامله تجارت شاخصی کاردان تعلق گرفت که توانست بازدهی در حدود ۲۴۳درصدی را به نمایش گذارد. صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه نیز با کسب بازدهی بیش از ۲۴۰ از ابتدای سال تا پایان ۲۳ تیرماه در فهرست دیگر برترین صندوق ها قرار گرفت.

در ادامه این روند نیز صندوق های بذر امید آفرین ، سرو سودمند مدبران ، هستی بخش آگاه و آرمان آتیه درخشان مس نیز توانستند سودی بیش از ۲۰۰ درصد را از ابتدای سال جاری تا کنون (۲۳تیرماه) کسب کنند و در فهرست برترین ها جای گیرند.

نگاهی به عملکرد  نخستین ETF دولتی

در همین راستا صندوق واسطه گری مالی یکم به عنوان نخستین ETF دولتی، در حالی از  ۷تیرماه امسال شاهد آغاز معاملات خود در بازار سهام بود که طی این مدت (یعنی ۱۲روز کاری) توانست بازدهی قابل توجه بیش از ۱۸۵ درصدی را نصیب سرمایه گذاران کند. یادآور می شود صندوق «دارا یکم» باقیمانده سهام دولت در ۵  شرکت شامل بانک‌های تجارت، ملت و صادرات به همراه دو شرکت بیمه اتکایی امین و البرز را عرضه کرد. واحدهای این صندوق که در زمان پذیره‌نویسی ۱۰ هزار تومان بودند در پی رشد و افزایش قیمت سهام شرکت‌های حاضر ارزش بیشتری یافتند و حدود ۲۷ هزار تومان در معاملات دیروز داد و ستد شدند . البته طبق گفته های سیاست گذاران اقتصادی، قرار است باقیمانده سهام دولت در دیگر شرکتها نیز از جمله گروه فلزی، پالایشی و خودرویی نیز در قالب دو ETF دیگر نیز در آینده نزدیک عرضه شود./سنا

رتبه

نام صندوق

نماد بورسی

درصد بازدهی(از ابتدای سال تا ۲۳ تیرماه۹۹)

اول

افق ملت

افق ملت

۲۴۸.۲

دوم

سپهر کاریزما

کاریس

۲۴۶.۸

سوم

تجارت شاخصی کاردان

کاردان

۲۴۲.۹

چهارم

شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه

فیروزه

۲۴۰.۶

پنجم

بذر امید آفرین

بذر

۲۲۹.۳

ششم

سرو سودمند مدبران

سرو

۲۲۵.۲

هفتم

هستی بخش آگاه

آگاس

۲۱۱.۰

هشتم

آرمان آتیه درخشان مس

آتیمس

۲۰۹.۴

نهم

آسمان آرمانی سهام

آساس

۱۹۸.۴

دهم

واسطه گری مالی یکم

دارا یکم

۱۸۵.۵

یازدهم

توسعه اندوخته آینده

اطلس

۱۷۹.۸

دوازدهم

امین تدبیرگران فردا

الماس

۱۷۲.۴

 

ارسال نظر

تازه ها