کد خبر 90979

تحلیلگر ارشد و مدرس بازار سرمایه پاسخ داد

بازار سرمایه این روزها در اوج قرار دارد و هرچند برخی از کارشناسان اقتصادی و به اصطلاح فعالان بازار سرمایه، حبابیون، نسبت به روند صعودی بازار انتقاد دارند اما جریان نقدینگی و پول بدون اعتنا به حواشی، راه خودش را می‌رود. شکستن محدوده 1.5 میلیون واحدی شاخص در هفته گذشته، بر این مدعا صحه می‌گذارد و تحلیلگران بازار تداوم این روند را دست‌کم تا پایان تابستان پیش‌بینی می‌کنند.

سینا سلیمانی، تحلیلگر ارشد و مدرس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اشاره به «ادامه فاز صعودی بازار در ماه‌های آتی، سیاست‌گذاری‌های جدید دکتر قالیباف اصل را کاملا مبتنی بر عمق‌بخشی بازار و حفظ منافع سهامداران خُرد» می‌داند و می‌گوید: «تدابیر و سیاست‌های سازمان بورس در راستای کاهش کارمزد معاملات و افزایش سرمایه صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار، بسیار متناسب و بجا بود.» وی معتقد است: «اعتمادسازی دولت در عرضه صندوق‌های ETF نیز محرک رشد بازار محسوب می‌شود.» شرح کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

                                      ********************************************

-ارزیابی جناب عالی از روند بازار در ماه‌های آینده چیست. آیا فاز صعودی بازار تداوم خواهد داشت؟

هر چند برای بازار زمان تعیین کردن، اشتباه است اما به نظر می‌رسد تا شهریورماه بازار خوبی خواهیم داشت. با توجه به روند صعودی بازار و افزایش قیمت دلار که تا نرخ 25 و 26 هزار تومان جای رشد دارد، اگر در همین محدوده قیمتی (بالای 20 هزار تومان) تثبیت شود، در این صورت بازار تا آخر تابستان صعودی خواهد بود و شاخص بورس به سقف 2 میلیون واحد و حتی بالا‌تر از آن می‌رسد.

- بجز نرخ دلار، سایر محرک‌های رشد بازار کدامند؟

سیاست‌گذاری‌های جدید سازمان با حضور جناب دکتر قالیباف که از بدنه بازار است و نقاط ضعف و قوت بازار را می‌شناسد، همچنین با نهادهای بازار نیز مرتبط است و در مجموع اشراف کامل روی بازار دارد، کاملا مبتنی بر عمق‌بخشی و حفظ منافع سهامداران خرد است. بنابراین و با این تغییرات سیاست‌های قبلی سازمان بورس که در راستای حفظ منافع بنگاه‌ها و اشخاص حقوقی، بوده، عامل مهمی برای رشد بازار به‌شمار می‌رود. کاهش کارمزد معاملات سهام، یکی از این سیاست‌گذاری‌هاست که باید زودتر از اینها اتفاق می‌افتاد. اختصاص 30 درصد از کارمزد معاملات به صندوق توسعه و تثبیت بازار، بر حجم منابع این صندوق‌ها که در سال‌های اخیر به اندازه حجم نقدینگی بازار افزایش نیافته بود، اضافه و حجم نقدینگی بازار را نیز بیش از 50 تا 100 برابر می‌کند. سال 95 کل ارزش معاملات روزانه بازار حدود 60 میلیارد تومان بود و حالا به 25 تا 26هزار میلیارد تومان می‌رسد. با این حجم از نقدینگی، صندوق تثبیت و توسعه باید از بازار حمایت کند و منابعش هم متناسب با حجم نقدینگی رشد کند. این در حالی بود که صندوق‌های مذکور در سال‌های اخیر افزایش سرمایه نداشتند و با توجه به حجم بالای منابع، نیازمند حجم سنگینی از افزایش سرمایه بودند که توسط سهام ممتاز صندوق باید تامین می‌شد اما تامین آن برای ارکان بازار بسیار دشوار بود. البته چند بار تلاش برای افزایش سرمایه صندوق‌های توسعه و تثبیت به جایی نرسید و حالا این تدبیر و سیاست سازمان بسیار خوب و بجاست و دیگر نیازی به افزایش سرمایه صندوق‌ها و ورود منابع دیگر به بازار ندارد. اختصاص 30 درصد از کارمزد معاملات، اگر 26 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات روزانه را محاسبه کنیم، تقریبا روزانه 170 تا 180 میلیارد تومان می‌شود و اگر همین ثبات در ارزش معاملات باقی بماند، در 10 روز 1800 میلیارد تومان منابع برای صندوق تامین می‌شود که عدد قابل توجه و بزرگی است. این عدد، در 100 روز کاری 18 هزار میلیارد تومان منابع به صندوق اضافه می‌کند که برای بازار اتفاق بسیار مثبتی خواهد بود و دست صندوق‌های توسعه  تثبیت را در جمع کردن بازار در روزهای منفی و ریزشی باز می‌گذارد. همچنین نگرانی مانند سال‌های 92 و 93 وجود نخواهد داشت که بازار به یک‌باره کُلَپس کند، سهم‌ها قفل شوند و سهامداران در صف فروش گیر کنند.

-با توجه به عرضه صندوق یکم و بازدهی مناسبی که برای سرمایه‌گذاران درپی داشت، عرضه صندوق دوم ETF دولتی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید. تاثیر آن روی رشد بازار چه میزان است؟

دولت اعتمادسازی خوبی برای عرضه صندوق‌ها انجام داد در حالی که ابتدا عرضه این صندوق‌ها با شک و شبهه مواجه بود و اهالی بازار اعتماد چندانی نداشتند، اما واگذاری صندوق اول موثر و موفقیت‌آمیز بود اما استرتژی مناسبی را برای بازار ایجاد کرد مبنی بر این‌که سهامی که در این صندوق‌ها معامله می‌شوند، قبل از عرضه در این صندوق‌ها رشد می‌کنند و سپس با انتقال و پذیره‌نویسی در صندوق‌ها روند صعودی خواهند داشت. با این سابقه خوب، به نظر من، صندوق پالایشی به مراتب بهتر از بانک و بیمه خواهد بود. به بیانی دیگر، این صندوق‌ها خودشان روند خوبی برای عرضه هستند و با جهت‌دهی سهم‌ها، محرکی برای رشد بازار محسوب می‌شوند، چنان‌چه مشاهده می‌کنیم، الان پالایشی‌ها روند صعودی گرفته‌اند که روی سایر گروه‌ها و صنایع هم تاثیر مثبت می‌گذارند.

-گروه‌های لیدر و صنایع پیشرو در بازار  سرمایه کدام‌ها هستند؟

به دلیل عرضه صندوق دوم و تخفیف 2 دلاری در نرخ خوراک، فعلا پالایشگاه‌ها پیشرو هستند، سپس گروه معدنی‌ها و فلزات اساسی قرار دارند و گروه دارویی هم به دلیل تغییر درآمدی شرکت‌ها در پی حذف دلار 4200 تومانی و آزاد شدن فروش محصولات‌شان با نرخ نیمایی، جهش وحشتناک 4 تا 5 برابری در درآمد و سود خواهند داشت. گروه پتروشیمی نیز با تغییر ساختار فرمول که کف دریافت ATM به 200 دلار رسیده، کاهش قیمت گاز و کامادیتی هم روی نرخ خوراک تاثیر گذاشته و به نرخ 6 تا 7 سنت رسیده، حاشیه سود این شرکت‌ها را افزایش داده است که از جمله لیدرهای بازار خواهند بود.

گفت‌گو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها