کد خبر 90629

تحلیلگر ارشد بورس و مدرس بازار سهام مطرح کرد:

تحلیلگر ارشد بورس و مدرس بازار سرمایه، کاهش کارمزد نقل و انتقال سهام –که خبر آن دیروز اعلام شد و قرار است از یکم امرداد اجرا شود- را چاقوی دو لبه‌ای دانست که لبه تیز آن کارگزاری‌ها را تهدید می‌کند و لبه نرم چاقو به سمت سرمایه‌گذاران به‌ویژه سهامداران خُرد است اما در این میان برنده نهایی دولت خواهد بود.

مهدی ساسانی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، تصریح کرد: تصمیم جدید کاهش کارمزدها، خبر خوبی برای اهالی بازار سرمایه است اما با کاهش کارمزدها، کارگزاری‌ها هم امتیازاتی که برای مشتری‌های پردرآمد ارایه می‌دادند را حذف می‌کنند و ممکن است چالش جدیدی را در بازار سرمایه ایجاد ‌کند.

این تحلیلگر ارشد بورس، افزود: از محل کاهش 50 درصدی کارمزدها، 20 درصد از درآمد کارگزاری‌ها به سهامداران می‌رسد و 30 درصد دیگر نیز در صندوق‌های توسعه و تثبیت، اندوخته می‌شود که برای بازار سرمایه هم مثبت است و هم چالش‌هایی را درپی دارد و باید راهکارهایی برای آن اندیشید.

ساسانی ادامه داد: اگر کارمزد کارگزاری‌ها رقابتی می‌شد، بهتر بود اما با کاهش 50 درصدی درآمد کارگزاری‌ها، برخی از خدمات‌ و آفرهای الکترونیکی‌شان نیز محدود می‌شود و احتمالا پیامدهایی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند.

این فعال و مدرس بازار سرمایه، به وجه دیگر این تصمیم نیز اشاره و اظهار کرد: در سوی دیگر این ماجرا دولت حضور دارد که با کاهش درآمد کارگزاری‌ها و افزایش شمار سرمایه‌گذاران و حجم معاملات، از محل درآمدهای مالیات نیم‌درصدی معاملات سهام، سود می‌برد. به نظر می‌رسد این تصمیم بیش‌تر از همه کام دولت را شیرین می‌کند.

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها