کد خبر 90605

مدیر عامل شرکت سیم و کابل ابهر خبر داد

مدیر عامل شرکت سیم و کابل ابهر از ورود این شرکت به بورس از اواخر تابستان امسال با سرمایه 102 میلیارد تومان خبر داد و گفت: این روزها ما شاهد یک پارادایم جدید در بورس هستیم و مطمئنا این شرکت جذابیت خوبی به لحاظ خرید سهم در زمان ورود خود به تالار اصلی خواهد داشت.

علیرضا کلاهی با این عنوان که پارادایم جدید بورس یک اتفاق مبارکی برای اقتصاد کشور است معتقد است که باید از این اتفاق خوب حراست شود. او با بیان اینکه باید نهادهای نظارتی بورس سختگیر باشند و اتفاقی که برای بانک ها به دلیل ضعف نظارت بانک مرکزی رخ داد در بورس اتفاق نیافتد گفت: بحث امنیت اطلاعات ، تقارن اطلاعاتی در بازار و مدیریت شرکت‌ها توسط مسئولان بورس باید جدی گرفته شود.

گفت و گوی تفصیلی "با اقتصاد" با علیرضا کلاهی مدیر عامل شرکت سیم و کابل ابهر را با هم می خوانیم.

با اقتصاد: برای ورود به بحث، تحلیل جنابعالی از داغ شدن خرید سهم و ورود مردم به بازار بورس چیست؟

کلاهی: بطور کلی اگر بخواهیم از بعد اقتصاد کلان آن‌ را تحلیل کنیم این اتفاق یک اتفاق مبارک برای صنعت کشور است. چون این رشد ( p/eنسبت قیمت به درآمد) در بورس برای اولین بار برای بخش خصوصی و صنعت غیر رانتی کشور است. چون در بورس عمده مواردی که می دیدیم یا یک سری صنایع بزرگ که وابسته به مواد اولیه و رانت های بزرگ بودند مثل فلزات اساسی و پتروشیمی ها و قسمتی هم که بخش خصوصی بود به صورت عام و جدی عرضه نشده بود و با یک میزان شناور پایین عرضه شده بود. طبیعتا برای صنعتگر یک p شش و هفت، هیچ جذابیتی نداشت و شرکتهایی که موفق بودند هم چشم انداز رشد بازار را می دیدند و هم اینکه می دانستند شاید سود خالص بالایی نکنند اما حداقل این سود در مقابل تورم و جهش های نرخ ارز به گونه ای بیمه است.

با اقتصاد: سیم و کابل چطور؟ آیا آنها هم بیمه هستند در مقابل تورم؟

کلاهی: اکثر رشته های صنعتی از جمله صنعت برق و صنعت سیم و کابل، کاملا یک صنعتی است که در مقابل نوسانات نرخ ارز بیمه طبیعی است چون ما داریم مس و یک سری فلزات اساسی دیگر را می خریم با یک سری پلیمر ترکیب می کنیم و با یک حاشیه سود به فروش می رسانیم. طبیعتا این مواد اولیه و فلزانت با نرخ ارز جابجا می شود و از سوی دیگر هم با فروش و گردش مالی هم نسبت به نوسانات نرخ ارز بیمه است. در نتیجه ارزش شرکت هم بیمه است. از زمانی که این گفتمان شروع شد که بورس حباب دارد در بهمن ماه پارسال اعلام کردم که ما شاهد یک پارادایم جدیدی هستیم.

با اقتصاد: این پارادایم چه بود؟

کلاهی: این پارادایم این گونه بود که تا امروز یک سرمایه گذار که می خواست یک میلیارد تومان سرمایه گذاری کند حاضر بود آنرا در مسکن سرمایه گذاری کند و سه یا چهار درصد بر روی آن اجاره بگیرد و یا در بانک سپرده گذاری می کرد و از نرخ سود آن بهره مند می شد. پس اگر می خواست آن را در بورس سرمایه گذاری کند بازده بورس را با بازده بانک مقایسه می کرد. برای همین شاید p/e ها پایین و سرکوب شده بود. و سرمایه گذار هم نگاه می کرد و می دید که 25 درصد بهره بانکی بگیرد نسبتا بدون ریسک خواهد بود. اما بگذاریم در بورس حداقل 18 درصد سود خواهم کرد. اما در مسکن سه یا چهار درصد راضی هستم. چرا چون که مسکن را به شکل بیمه تورمی می دید. اما در این چند سال اخیر که مرتب دچار شرایط بی ثباتی اقتصادی و تورم های بالا و جهش های سریع نرخ ارز هستیم . همه آنرا لمس کرده اند که ارزش سهام شرکت ها عملا پا به پای نرخ ارز و تورم افزایش پیدا می کند. پس به یک نحوی دیدند که سود پایین تر هم توجیه دارد برای اینکه سرمایه آنها را حفظ کنند. مثلا اگر در یک شرکت صنعتی خوب که در حال حاضر در بورس برخی شرکتها چندین برابر ارزش جایگزین رسیده اند منطق ندارد. اما در یک شرکت موفق که با یک تحلیل فاندامنتال (بررسی و تحلیل شرایط یک پروژه یا شرکت از جنبه‌های مختلف ) بنیادی مناسبی روی آن باشد به نحوی سرمایه ها در مقابل تورم و نرخ ارز بیمه است.

با اقتصاد: این پارادایم باعث شد تا شرکت سیم و کابل ابهر وارد بورس شود؟

کلاهی: هم تغییر پارادایم بود و هم بزرگ شدن شرکت سیم و کابل ابهر. از یک سو واهمه داشتیم که وارد بورس شویم. چون شرکت‌های کابلی که در بورس هستند هیچکدام وضعیت جالبی ندارند. برای همین از یک طرف در گروه جالبی قرار نمی گرفتیم اما از سوی دیگر هم واقعیت این است که در حوزه صنعت برق کشور، شرکت سیم و کابل ابهر را تنها به عنوان یک کابل ساز نمی‌بینند. چون شرکت سیم و کابل ابهر از ارکان صنعت برق کشور است. وقتی در وزارت نیرو جلسه ای برگزار می شود برای بررسی طرح های صنعت برق کشور از شرکت کابل ابهر نیز در کنار غول‌هایی مثل مپنا ، فراب و ایران ترانسفو دعوت می شود. در خارج از کشور نیز شرکت سیم و کابل ابهر یک جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. نقل قول از سفیر ایران در عراق را برایتان عرض می کنم. سفیر ایران می گفت «وقتی با وزیر برق عراق برای برگزاری نمایشگاه برق صحبت می کردیم وقتی لیست شرکت‌ها را نگاه می کردند وزیر برق عراق پرسیده بود که چرا شرکت سیم و کابل ابهر حضور ندارد». شرکت سیم و کابل ابهر تنها تولیدکننده ای است که مجوز حضور در صنعت نفت عراق را گرفته است. پس جایگاه این شرکت جایگاه ویژه و متفاوتی است. در همین 10 تا 15 سال گذشته بر روی کیفیت و خدمات مشتری متمرکز شدیم. از این سوی سرانه تولید را 700 درصد افزایش دادیم . روی یک سری تکنولوژی‌های نوین نیز کار شده است. محصولات دانش بنیان شرکت سیم و کابل ابهر در منطقه بی نظیر است و برای بهبود عملکرد کابل های فشار قوی نیز اقدامات مناسبی شده است. شرکت سیم و کابل ابهر در حال حاضر 70 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است. علیرغم اینکه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی نیز بسیار سختگیر هستند در آنجا هم 70 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

با اقتصاد: قطعا شرکت‌های دیگر سیم و کابل نیز تولیدات خود را تولیدات منحصر به فردی می دانند

کلاهی: پروژه ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است تمام کابل های خود را از شرکت سیم و کابل ابهر خریداری کرده است. یک متر از این کابلها تاکنون مشکلی پبدا نکرده اند. در این پالایشگاه هر یک دهم درصد ضایعات یعنی سالی پنج میلیون دلار خسارت. بین هزاران کیلومتر کابلی که تحویل داده ایم حتی یک متر آن هم مشکل پیدا نکرده است.

با اقتصاد: ظاهرا یک شرکت کابلی به ستاره خلیج فارس کابل فروخته و دچار مشکل شده است

کلاهی: یک شرکت کابلی به فروش کابل به ستاره خلیج فارس اقدام کرده است اما به مشکل خورده اند. و نامه ای به این شرکت زده شده است که کابل های آن شرکت به دلیل توقفات مکرر ناشی از مشکلات برقی ضایعات ستاره خلیج فارس بالا رفته است. حتی اگر نیم درصد هم بالا رفته باشد این یعنی سالانه 400 میلیارد تومان ضرر به شرکت ستاره خلیج فارس.

با اقتصاد: کابل ابهر از چه تاریخی وارد بورس می شود؟

کلاهی: شرکت سیم و کابل ابهر جزء 40 شرکت منتخب وزارت صنعت ، معدن و تجارت است. وزارت صمت یک پالایشی کرده و تعدادی شرکت خصوصی را انتخاب کرده است. علت دعوت نیز هم سایز شرکت و هم و اسم و اقبالی که این شرکت از لحاظ سلامت و شفافیت داشته ، بوده است.

با اقتصاد: با چه سرمایه ای وارد بورس می شوید؟

کلاهی: این شرکت قرار است با سرمایه 102 میلیارد تومان وارد بورس می شود. هدف ما این است که بر روی تابلوی اصلی برویم. به نظر بنده جایگاه این شرکت توجیه می کند چون شاید ورود به فرابورس خیلی راحت تر و مسیر هموارتری بود اما ما علاقمند بودیم که روی تالار اصلی بورس برویم. امید است که با زحمت هایی که تیم ما می کشد تا گزارش‌های سال 98 را حسابرسی کنند تا پایان تابستان بتوانیم وارد بورس شویم. شرکت سیم و کابل ابهر شرکتی است که در سه سال گذشته یک روز معوق بانکی پرداخت نکرده است. گزارش‌های حسابرسی ما علیرغم اینکه این شرکت خانوادگی است حسابرس جدی معتمد بورس داشته است. گزارش‌های مالیاتی شرکت هم تا سال 97 تایید شده است و مالیات 98 مانده است که آنرا هم بزودی خواهیم بست. اساسا شرکتی هستیم که هیچ نوع علامت سوالی در تاریخچه مالی وجود ندارد.

با اقتصاد: در حال حاضر واردات کابل به کشور داریم؟

کلاهی: واردات کابل نزدیک به صفر است. ماموریت کابل ابهر از بدو تولد رقابت با همکاران داخلی نبود. بلکه جایگزین واردات بود. کابل مهمترین پروژه های کشور را کابل ابهر داده است.

با اقتصاد: کدام پروژه ها؟

کلاهی: از سال 76 که کابل های ضد آتش مترو را شروع کردیم ور در حال حاضر تصور نمی کنم که شهری در این کشور باشد که در مترو و سیستم حمل و نقل عمومی کابل های ضد آتش کابل ابهر به کار نرفته باشد. پروژه هایی که برای شهروندان تهرانی قابل ملموس باشد مثل برج میلاد است. تمام تونل های ترافیکی و تونل های آزاد راه تهران- شمال از کابل های ضد آتش کابل ابهر استفاده شده است. بیش از سه چهارم طرح های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور مثل ستاره خلیج فارس از کابل ابهر استفاده کرده اند. بزرگترین قرارداد تاریخ صنعت کابل کشور به ارزش 80 میلیون یورو نیز در آن جا بسته شده است. بیشترین حضور در فازهای پارس جنوبی و در مقابل رقبای خارجی از فاز یک بودیم تا امروز. در تولید کابل های 230 کیلوولت و 400 کیلوولت کماکان تنها تولیدکننده کابل کشور هستیم. سه بار واحد نمونه کیفی و صنعتی کشوری شدیم. و صادرکننده نمونه ملی شدیم. ما حضور 15 ساله در بازار عراق داشتیم. شرکتی بودیم که راه را برای حضور بقیه شرکت‌های ایرانی باز و هموار کردیم. روزی که وارد مناقصات وزارت برق عراق شدیم اسناد با لغات ایرانی را ما در اسناد آن ها گنجاندیم. کیفیت و مذاکره و حضور در بازار عراق کار آسانی نبود. یک پروژه موفق در بصره عراق داشتیم که اجرای خطوط انتقال برق بصره به شکل کلید در دست بود و الان رتبه پیمانکاری خود را به عنوان پیمانکار خطوط گرفته ایم. معتقد هستیم که آینده کابل فشار قوی فقط فروش نیست. باید برای مشتری ارزش ایجاد کنیم.

با اقتصاد: درخواست شما از سفیران و وزارت امور خارجه چیست؟

کلاهی: امروزه واقعا سفارت ایران در بغداد حامی ما بوده است. شاید یک زمانی یک پارادایم ذهنی بود که مسئولان سفارت نباید به نفع شرکت خاصی ورود کنند. در حالی‌که آمریکائی‌ها و ترکیه‌ای‌ها به راحتی از تولیدکنندگان حمایت کنند. اردوغان وقتی به ایران آمد تمام همراهان او بخش خصوصی بودند.

با اقتصاد: تصور می کنید در زمانی که سهام کابل ابهر در بورس عرضه شود از سهم آن استقبال شود؟

کلاهی: تصور می کنم تا یک حدی اینطور باشد. البته بستگی به فضای عمومی بورس هم دارد. به هر حال پارادایم جدید بورس یک اتفاق مبارکی برای اقتصاد کشور است. باید نهادهای نظارتی بورس سختگیر باشند. نباید بگذاریم آن اتفاقی که به دلیل ضعف نظارت بانک مرکزی در سیستم بانکی ایجاد کرد در بورس رخ دهد. موضوعاتی مثل بحث امنیت اطلاعات، تقارن اطلاعاتی در بازار و مدیریت شرکت‌ها توسط مسئولان بورس باید جدی گرفته شود تا مردم به بازار سرمایه اطمینان بیشتری و پابرجاتری پیدا کنند. مرتب باید اعلام شود که افراد بدون اطلاع سرمایه گذاری نکنند.

با اقتصاد: به نظر شما الان وقت ورود نیروگاه‌ها به بورس نیست؟

کلاهی: نیروگاه‌ها باید وارد بورس شوند. وضع مطالبات نیروگاه‌ها خیلی بد است. اصلی ترین حوزه بدحسابی وزارت نیرو اتفاقا با مالکان نیروگاه‌ها بوده است.موضوع هم روشن است نیروگاه‌ها را که نمی توان خاموش کرد و باید برق تولید کنند. این برق را فقط وزارت نیرو می خرد. بنابراین اولویت پرداخت بدهی ها فعلا نیروگاه‌ها نیستند.

گفت‌‎وگو: اکبر محمودی

 

ارسال نظر

تازه ها