کد خبر 90229

تحلیل‌گران چه می‌گویند؟

بازار سرمایه امروز پس از صعود 50 هزار واحدی شاخص کل، رکورد جدیدی را ثبت کرد. در روزهای گذشته که بازار روند مثبت را طی می‌کرد افزایش 30 تا 40 هزار واحدی روزانه شاخص کل، به روند عادی تبدیل شده بود اما امروز این رقم به حدود 50 هزار واحد رسید تا هیزم اجاق بورس بیش‌تر و شعله‌های آن افروخته‌تر شود. در این روزهای داغ تابستانی بورس، موعد عرضه‌های اولیه‌ شرکت‌ها یکی پس از دیگری فرا می‌رسد و عرضه‌های اولیه سهام با مقیاس کوچک و بزرگ در دست انجام است.

این اواخر عرضه‌های اولیه کوچک مانند غگیلا، پیزد و شصدف بیش‌تر بود. حال این پرسش مطرح می‌شود در روزهای عرضه اولیه که هسته معاملات روزانه دچار اختلال می‌شود و نهاد ناظر به اجبار ساعت معاملات عرضه اولیه‌ را تغییر داده است، بهتر نیست انجام عرضه‌های اولیه در مقیاس کوچک مانند وپویا -که قرار است فردا انجام شود- به صندوق‌ها سپرده شود؟ برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد به این پرسش پاسخ داده‌اند که در پی می‌آید. تحلیلگران متفق‌القول، این طرح را برای کاهش فشار بر هسته معاملات به‌ویژه در روزهای عرضه اولیه مناسب ارزیابی می‌کنند اما با ذکر دلایلی هم چندان به اجرای آن خوش‌بین نیستند.

                                                                                    **********************************************

 ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بورس و سبدگردان بازار سرمایه با استقبال از این پیشنهاد، به خبرنگار بااقتصاد، می‌گوید: «واگذاری عرضه‌های اولیه کوچک‌مقیاس، به صندوق‌ها اتفاق خوبی است و صندوق‌ها بازدهی‌های بهتری خواهند داشت. به نظر من این پیشنهاد را باید پخته‌تر با ابعاد و زوایای آن  بررسی کرد تا انحصار ایجاد نکند و عامل فساد نشود.»

وی سهم 20 درصدی صندوق‌ها را در عرضه سهام شرکت‌ها، اقدامی مناسب برشمرده و می‌افزاید: «با این پیشنهاد کاملا موافقم و به نظر من تمامی عرضه‌های اولیه کوچک و بزرگ باید از طریق صندوق‌ها انجام شود. خُرد شدن 5 یا 10 درصد از سهام یک شرکت برای 3 تا 3.5 ملیلون نفر، عایدی چندانی نصیب سهامداران نمی‌کند اما برای صندوق‌ها که عموم مردم در آن هستند، تاثیر مثبت خواهد داشت.»

در همین زمینه، بهزاد صمدی، تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی نیز، معتقد است: «واگذاری عرضه اولیه‌های کوچک به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اتفاق خوبی است اما عرضه‌های اولیه سهم‌های کوچک مانند غگیلا با 15 سهم و به ارزش 19 هزار تومان، فایده‌ای برای بازار سرمایه ندارد.»

وی تصریح می‌کند: «این بازار نیاز به عرضه‌ اولیه‌های بزرگ دارد تا بر عمق آن افزوده شود. با توجه به این‌که شرکت‌ها افزایش سرمایه داده‌اند و بزرگ شده‌اند، می‌توانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی کنند. در عرضه اولیه‌های امسال، بجز آریاساسول که عرضه شد، سهم‌های بزرگی دیده نمی‌شود. این موضوع اهالی قدیمی بازار سرمایه را نگران می‌کند که مبادا نقدینگی‌های جدید از بازار خارج شوند.»

پیش از این، مهدی سوری، مدیر توسعه بازار کارگزاری بورس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، در همین پیوند به خبرنگار بااقتصاد گفته بود: «سپردن عرضه‌های اولیه به صندوق‌ها می‌تواند راهکاری برای تشویق مردم به سمت سرمایه‌گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق‌ها یا سبدگردان‌ها باشد تا سفار‌ش‌های کوچک به سفارش‌های بزرگ تبدیل و موجب کاهش فشار به هسته معاملات شود.»

سوری هرچند محدود کردن عرضه‌های اولیه کوچک را تنها به صندوق‌ها، قبول ندارد اما تصریح می‌کند: «تجربه نیز نشان داده که هر محدودیتی و انحصاری ممکن است فساد ایجاد کند، بنابراین، چنین راهکارهایی قطعی نیستند اما در مواقعی مقطعی و مُسکن هستند.»

با این تفاسیر و نقطه‌نظرات مثبت و منفی در باره واگذاری عرضه‌های اولیه به صندوق‌ها، این پیشنهاد می‌تواند در شورای عالی بورس مطرح شود و در صورت موافقت اعضا، مورد بررسی و مداقه بیش‌تری قرار گیرد.

 

گزارشگر: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها