کد خبر 90077

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار خبر داد:

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، از کاهش کارمزد معاملات سهام و برنامه‌های توسعه‌ای سازمان بورس با همکاری کانون کارگزاران، خبر داد و گفت: طرح کاهش هزینه‌های مبادلات سهام را به سازمان بورس ارایه‌ داده‌ایم که در دست بررسی است و ظرف یکی دو هفته آینده نهایی و اعلام خواهد شد.

دکتر روح‌الله میرصانعی در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: در طرح مذکور، موضوع تنها به کاهش کارمزد کارگزاری‌ها مربوط نمی‌شود بلکه کاهش هزینه مبادلات سهام شامل: کارمزد سازمان بورس، شرکت‌های بورس‌، کارگزاری‌ها و شرکت‌های سپرده‌گذاری است که به یک نسبت کاهش می‌یابد.

دبیرکل کانون کارگزاران، از اعلام جزییات طرح کاهش کارمزد معاملات سهام، امتناع و اظهار کرد: مذاکرات در باره جزییات طرح با سازمان بورس ادامه دارد و هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم. تصور می‌کنم تا یکی دو هفته آینده طرح به تصویب برسد و جزییات نیز اعلام شود.

میرصانعی همچنین خواستار کاهش سهم دولت در دریافت مالیات از معاملات سهام شد و تصریح کرد: انتظار می‌رود دولت هم سهمش را در مالیات نیم درصدی کم کند تا ترنس اکشن کاست در کل هزینه‌های معاملاتی کاهش یابد.

وی با اشاره کلی به موارد مطرح شده در این زمینه، گفت: ممکن است اجرای این طرح به‌گونه‌ای باشد که برای سرمایه‌گذاران تفاوت چندانی نداشته باشد و بخشی از کارمزدها برای حمایت از بازار، آموزش، فرهنگ‌سازی در بازار سرمایه اختصاص یابد. ما یک طرح ترکیبی را به سازمان ارایه داده‌ایم تا هم از بازار حمایت شود و هم منافع آن، سرمایه‌گذاران را دربر بگیرد.

دبیرکل کانون کارگزاران، با اشاره به این طرح ترکیبی، اظهار کرد: کانون کارگزاران پیشنهاد داده است که بخشی از منابع کاهش کارمزد معاملات بورس برای حمایت از بازار و ایجاد زیرساخت‌ها و ابزارهای توسعه‌ای صرف شود که در استای منافع سرمایه‌گذاران است.

میرصانعی بر توسعه بازار تاکید و تصریح کرد: بازار نیاز به توسعه دارد و این یکی از الزامات است، بنابراین برای جذب بیش‌تر سرمایه‌گذاران، توسعه زیرساخت‌های بازار الزامی است و نمی‌توانیم بازار را در این حالت قفل کنیم.

وی به اختلال در هسته معاملات نیز اشاره و اظهار کرد: در صورت ادامه این روند و اختلال در هسته معاملات و OMS ها، توسعه‌ای برای بازار متصور نیستیم و حتما باید در این زمینه سرمایه‌گذاری انجام شود. این موضوع در طرح پیشنهادی ما اعلام شده و ارکان بازار باید از محل سودهای‌شان و الزام به افزایش سرمایه، در راستای توسعه زیرساخت‌های بازار گام بردارند.

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها