کد خبر 88808

بازگشت دوباره به رالی صعودی؟

شاخص کل بورس امروز سه‌شنبه 13 خرداد مجددا به رالی صعودی بازگشت و رشد شارپی بیش از 40 هزار واحدی را به جای گذاشت؛ به نظر می‌رسد با فروکش کردن تب و تاب فروش سهام عدالت و انجام قرعه‌کشی ایران خودرو و سایپا در روز شنبه بخشی از نقدینگی که در هفته های گذشته از بازار خارج شده بود مجددا به بازار برگردد و شاخص مجددا در مسیر صعودی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز معاملاتی هفته جاری با چراغ سبز به استقبال تعطیلات رفت و پس از اصلاحات متوالی که انجام داده بود امروز به رشد شارپی و حال و هوای اوایل اردیبهشت بازگشت. در پایان با صعود بیش از 40 هزار واحدی و پس‌گیری کانال 1 میلیون واحدی 28 هزار واحد دیگر نیز فراتر رفت.

شاخص کل هم‌وزن نیز در روز جاری با افزایش بیش از 9 هزار واحدی در رقم بیش از 330 هزار واحد قرار گرفت.

در فرابورس نیز شاخص کل با افزایش 350 واحدی در حوالی 11,696 ایستاد.

پایان اصلاح بازار؟

شاخص کل امروز توانست وارد ابرکانال 1 میلیون واحدی شود و به گفته اکثر کارشناسان چنان‌چه شاخص بتواند قله قبلی خود پس بگیرد دوران اصلاح به پایان رسیده و باید منتظر روزهای خوب پس از یک دوره افت باشیم. با بازگشت شاخص به ابرکانال خود حال باید منتظر ماند و دید از میان بازارهای مسکن، ارز و طلا و بورس نقدینگی به سمت کدام خواهد رفت. از طرفی بازار برای سهام عدالت و حجم بزرگی که برای فروش داشت، نگران بود اما زمان نشان داد که پرتفوی سهام عدالت سهم‌های ارزنده دارد و دارندگان آن بیشتر از آنکه فروشنده باشند تمایل به نگهداری و افزایش سود خود نشان می‌دهند.

از طرفی قرعه‌کشی دو خودروساز بزرگ کشور روز شنبه انجام خواهد شد و مشخص می‌شود چه کسانی خوش شانس بوده‌اند که بتوانند یکی از خودروهای ایران‌خودرو و سایپا را بخرند. بسیاری از سهامداران، بخشی از پورتفوی خود را به امید خرید خودرو، نقد کرده بودند. با مشخص شدن نام افرادی که امکان ثبت نام دارند، امکان ورود مجدد نقدینگی دیگر متقاضیان خرید خودرو به بازار سرمایه وجود دارد.

در هر حال با نزدیک شدن به تیرماه به فصل مجامع نزدیک خواهیم شد. برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند رالی صعودی بعدی بازار سرمایه در تابستان اتفاق خواهد افتاد. روندی که با فروکش کردن حاشیه‌های سهام عدالت و مشخص شدن عملکرد شرکت‌ها و برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه، روند منطقی‌تری به خود خواهد گرفت.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها