کد خبر 88638

آنچه در بازار امروز گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری برخلاف دیروز با افت رو به رو شد و با افت 3 هزار واحدی به کانال 970 هزار واحد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل در شروع معاملات روز جاری با افزایش همراه شد اما اختلالاتی که در سامانه معاملات بورس به وجود آمد سبب شد تا در پایان شاهد افت شاخص کل باشیم.

با برطرف شدن اختلال سامانه‌های معاملاتی، بازار دوباره به تعادل رسید. برخی نمادها که به صف فروش رسیده بودند، دوباره به صف خرید نشستند. پالایش نفت اصفهان یکی از نمادهایی بود که کف و سقف قیمت مجاز را تجربه کرد و در نهایت دوباره به صف خرید نشست. «فولاد»، «ومعادن»، «فملی»، «خودرو» و «وتجارت» از دیگر نمادهای مهمی بودند که امروز سقف و کف قیمت مجاز را لمس کردند.

پالایشی‌ها با تعدیلات مثبت آمدند

مهم‌ترین اتفاق بازار امروز تعدیلات مثبتی بود که از سوی نمادهای پالایشی اعلام شد و استارت آن با شاوان زده شد. در اولین اصلاحیه پالایشی‌ها شاوان سود خالص به ازای هر سهم را از 161.2 به 379.7 تومان افزایش داد.سود خالص به ازای هر سهم شبریز نیز در سال مالی 98 را از 91.6 تومان به 103.5 تومان افزایش پیدا کرد.

 ️اصلاحیه سودآوری شرکت‌های پالایشی به علت  اعلامیه ارسالی از پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران درباره مابه التفاوت نرخ تسعیر ارز نفت کوره صادراتی در سال 1397 و تاثیرش در سود انجام شده است.

تعدیل مثبت نمادهای پالایشگاهی می‌تواند موتور محرکی برای عبور شاخص‌کل از مرز یک میلیون واحد باشد. از سوی دیگر در جلسه هماهنگی اقتصادی دولت که امروز به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد، نظام بانکی کشور مکلف شد شرایط لازم را برای اعطای اعتبار به دارندگان سهام عدالت بر مبنای پشتوانه سهام آنان فراهم کند. به طور مشخص هر خبری که بتواند از هیجان فروش سهام عدالت در بازار بکاهد، میتواند به رشد شاخص‌کل کمک کند.

ورود دوباره نقدینگی به بازارهای موازی

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد بازارهای رقیب و جذب نقدینگی  از سوی آنها در وضعیت این روزهای بازار سهام بی‌تاثیر نیست. از ۲۳ اردیبهشت‌ماه که شاخص کل بورس تهران در مسیر نزولی ۴/ ۱۰ درصد از اوج خود فاصله گرفت، در بازار دلار و سکه شاهد رشد ۳ و ۶/ ۳ درصدی قیمت‌ها بودیم. هر چند در این دو بازار قیمت‌ها به رکوردهای جدیدی نیز دست یافتند.

در یک ماه اخیر اما رگه‌هایی از بازگشت این سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن دیده می‌شود. حجم معاملات خرید مسکن در اردیبهشت‌ماه امسال هر چند در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کاهشی است اما در مقایسه با فروردین ماه حدود ۸۰۰ درصد رشد کرده است که بخشی آن به تعطیلات ۱۵ روزه نوروز و تعطیلی بنگاه‌های مسکن در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با بیماری کرونا بازمی‌گردد و بخش دیگر آن را می‌توان ناشی از افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن تحت تاثیر انتقال هیجان بازار سهام به بازار مسکن عنوان کرد.

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها