کد خبر 88362

موضوع کاهش کارمزد کارگزاری‌ها در ماه‌های اخیر از آنجایی شروع شد که هسته معاملات در برخی روزهای پرترافیک، با اختلالاتی همراه می‌شود و از این‌رو فعالان بازار سرمایه خواهان کاهش کارمزد کارگزاری‌ها هستند. این موضوع در آخرین نشست شورای عالی بورس مطرح و تصمیم‌هایی نیز گرفته شد که قرار است رسما اطلاع رسانی شود. در همین زمینه میثم باقری کوپایی، مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک مسکن و عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران، با انتقاد از این طرح، می‌گوید: کاهش کارمزد کارگزاری‌ها طرحی سطحی‌نگرانه و به‌دور از عدالت است و بازی با آن پیامدهای منفی به همراه دارد.

باقری در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، می‌افزاید: این نگاه و رویکرد ‌-که چون درآمد کارگزاری‌ها افزایش یافته است، کارمزدشان باید کاهش یابد!- نادرست است و پیامدهای منفی برای صنعت کارگزاری و بازار سرمایه درپی خواهد داشت. چنانچه با نگاه به نرخ تورم در سال‌های اخیر و مقایسه آن با کارمزد کارگزاری‌ها، نادرستی طرح مشخص می‌شود.

عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، بر مخالفتش با کاهش کارمزد کارگزاری‌ها تاکید و تصریح می‌کند: بررسی و برآورد صنعت کارگزاری در 5 سال گذشته -که با جهش ارزی مواجه بوده‌ایم و بازار سهام به دلیل ارزش جایگزینی که دارد، رشد کرده و معمولا در سال‌های قبل تکرار شونده نبوده است- نشان می‌دهد برخی از کارگزاری‌ها در مقاطعی دچار زیان هم شده‌اند. ضمن این‌که کارمزد کارگزاری‌ها هر سال با افزایش روبرو نبوده است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک مسکن، با اشاره به اختلال معاملات در برخی از روزها، می‌گوید: این اختلالات یا ناشی از ایراد در هسته معاملات زیر فشار تحریم‌هاست یا به سیستم‌های OMS ها مربوط می‌شود و ارتباطی با کارگزاری‌ها ندارد. در این میان سازمان بورس معتقد است که چون با کارگزاری‌ها قرارداد دارد، بنابراین اختلال سیستم OMSها را کارگزاران باید مرتفع کنند.

وی می‌افزاید: 2 شرکت OMS بزرگ داریم که به بیش از 90 کارگزاری خدمات ارایه می‌دهند و این نیز ریسک بزرگی برای بازار سرمایه محسوب می‌شود. به‌هرحال کارگزاری‌ها باید هزینه کنند تا یک سیستم اختصاصی برای خودشان داشته باشند. البته برخی از کارگزاری‌ها اقدام کرده‌اند اما این کار دست‌کم یک تا دو سال زمان نیاز دارد.

باقری ادامه می‌دهد: موضوع دیگری که سازمان بورس باید به آن توجه کند، این است که صنعت کارگزاری کشور دارای پراکندگی است و مسئولان نباید کل صنعت کارگزاری را با 2 کارگزاری بزرگ قیاس کنند. در موضوع کاهش دستمزد کارگزاری‌ها باید منافع کارگزاری‌های کوچک حفظ شود و پرسشی که مطرح است این‌که آیا کارمزد شرکت بورس و سازمان بورس هم کاهش می‌یابد؟

به گفته وی، پیشنهاد کاهش کارمزد از معاملات سهام عدالت که به اقشار مردم اختصاص دارد، در نشست آتی کانون کارگزاران که در روز شنبه یا یکشنبه آینده تشکیل خواهد شد، مطرح و بررسی می‌شود.

باقری به تجربه ناموفق این طرح در معاملات بورس کالا اشاره و اظهار می‌کند: در بورس کالا نیز هم‌زمان با کاهش قیمت‌های جهانی، کارمزد کارگزاری‌ها را کاهش دادند و استدلال‌شان هم این بود که چون قیمت‌ها کاهش یافته است پس کارمزدها هم باید کم شود. در نتیجه این تصمیم نادرست، بورس کالا به یک ویترین تبدیل شده است و کارگزاری‌ها تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بازار ندارند و اهمیتی به معاملات بورس کالا نمی‌دهند چون کارمزدها 00117 است، یعنی از معامله یک میلیاردی باید تنها 117 هزار تومان کارمزد دریافت کنند!

عضو هیات‌مدیره کانون کارگزاران، ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که زیرساخت‌های بورس کالا نسبت به بورس اوراق بهادار رشد نکرده، دردسرهای زیادی برای کارگزاری‌ها دارد و عملا معاملات در آن تعطیل شده است. با رجوع به این تجربه ناموفق، تاکید می‌کنم که بازی با کارمزدها پیامدهای منفی برای بازار سرمایه دارد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها