کد خبر 87982

عضو هیات مدیره گروه صنعتی ویتانا:

عضو هیات‌مدیره گروه صنعتی ویتانا، با اشاره به کمبود روغن مورد نیاز صنعت شیرینی و شکلات و درخواست آنها از شرکت بازرگانی دولتی برای تامین روغن به صورت امانی از محل ذخایر استراتژیک، گفت: صنعت شیرینی و شکلات با کمبود روغن مواجه است و نیاز به همکاری شرکت بازرگانی دولتی دارد تا چرخ صنعت بچرخد و متوقف نشود.

حسن گرجی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: موجودی روغن انبارهای‌ تولیدکنندگان روغن، صفر شده و سفارشات‌شان در راه است. بنابراین از شرکت بازرگانی دولتی درخواست کرده‌ایم به میزان نیاز صنایع شیرینی و شکلات، روغن امانی از محل ذخایر استراتژیک در اختیار صنایع روغن نباتی قرار دهد.

وی اظهار کرد: متاسفانه با مخالفت شرکت بازرگانی دولتی مواجه شدیم در حالی‌که این روال از قبل نیز مرسوم بوده است اما شرکت بازرگانی دولتی همکاری نمی‌کند و برخلاف مصوبه 22 / 2 / 99 کارگروه تنظیم بازار عمل می‌کند.

به گفته گرجی، با دوراندیشی مدیران شرکت ویتانا، ذخایر روغن این شرکت دست‌کم تا یک‌ماه آینده تامین و حداقل نقطه سفارش انبارها 45 روزه است اما برخی کارخانه‌ها با کمبود روغن مواجهند که ایجاد نگرانی می‌کند.

عضو هیات‌مدیره غویتا، همچنین از تشکیل مجمع فوق‌العاده این شرکت در روز پنجشنبه (فردا) خبر داده و گفت: مجمع فوق‌العاده غویتا که فردا برگزار می‌شود، برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی است.

گفتنی است؛ در روزهای گذشته جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن شیرینی و شکلات، با انتقاد از شرکت بازرگانی دولتی مبنی بر امتناع از تحویل روغن امانی به صنایع، هشدار داد که در صورت ادامه این روند، کارخانجات شیرینی و شکلات تعطیل و بخشی از نیروی فعال این صنایع نیز بیکار می‌شوند.

در پاسخ به این اظهارات دبیر انجمن شیرینی و شکلات، شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز جوابیه‌ای منتشر کرد. متن جوابیه به شرح زیر است.

پیرو اظهارات آقای جمشید مغازه ای، دبیر محترم انجمن شیرینی و شکلات در رابطه با دریافت روغن نباتی از شرکت بازرگانی دولتی ایران جوابیه این شرکت به شرح زیر می باشد:

 1- لازم است پیش از هر چیز جناب آقای مغازه ای را به خودداری از اظهارات غیرکارشناسی توصیه کنیم.

2- ضمن اینکه این شرکت رفتار خود را در در چارچوب قوانین، سیاستها و مقررات ابلاغی دانسته که توزیع بیش از 700 هزار تن انواع روغن خام از محل ذخائر راهبردی کشور از ابتدای اردیبهشت ماه 98 تاکنون خود دلیل رد اظهارات وی می باشد و این در حالی است که مقدار توزیع شده تاکنون بی سابقه بوده است. آنچه از اظهارات نامبرده برداشت می شود نگرانی از عدم اجرای تعهدات صادراتی شرکتهای زیر مجموعه است که یادآوری می شود در سال گذشته طی جلسه ای که با حضور معاونت سابق صنایع وزارت صمت در این شرکت برگزار شد، شرکتها و کارخانجات صادرکننده محصولات شیرینی و شکلات به طور ضمنی پذیرفتند که کالای اساسی مورد نیاز محصولات صادراتی را از محل بازگشت ارز حاصل از صادرات این شرکتها و در چارچوب مقررات ورود تامین نمایند که متاسفانه جای گله مندی از شرکتهای صادرکننده در عدم برنامه ریزی لازم برای تامین مواد اولیه در راستای رفع دغدغه مسئولان کشوری در تامین ارز مورد نیاز صنایع کشور بوده است.در پایان متذکر می شود که مصوبه مورد اشاره نامبرده صرفا نظر کارشناسی کمیته رصد پایش روغن بوده که به لحاظ مغایرت آن با قوانین محاسبات عمومی و آیین نامه های اجرایی ذخائر راهبردی جنبه اجرایی نداشته است و این موضوع در حال بررسی می باشد.

سه شنبه ٣٠ اردیبهشت ١٣٩٩

 

ارسال نظر

تازه ها