کد خبر 87940

تحلیلگر و کارشناس ارشد بازار سرمایه مطرح کرد:

​بازار سرمایه امروز هم شاهد یک عرضه اولیه دیگر بود. در این عرضه اولیه (با مقیاس کوچک)، نزدیک به 41 میلیون (40800000) سهم از شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد «پیزد» به سهامداران حقوقی و حقیقی واگذار شد.

 برخی از فعالان بازار سرمایه و تحلیلگران بورس، خواهان واگذاری انجام این عرضه‌های اولیه کوچک به صندوق‌های سپرده‌گذاری هستند تا هم مردم با اعتماد بیش‌تر به صندوق‌ها، به سمت سرمایه‌گذاری غیر مستقیم هدایت شوند و هم با کاهش تعداد سفارش‌ها، فشار کمتری به هسته معاملات وارد ‌آید. حامد مددی، تحلیلگر و کارشناس ارشد بازار سرمایه، در همین زمینه، می‌گوید: واگذاری عرضه‌ اولیه شرکت‌های کوچک به صندوق‌ها، راهکار خوبی برای بازار سرمایه به‌شمار می‌رود و با ترویج سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، ریسک معاملات حقیقی‌ها را کاهش می‌دهد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، می‌افزاید: این راهکار در صورتی مطلوب است که زیرساخت‌های آن نیز فراهم باشد. در غیر این‌صورت، باید شرایط و زمینه واگذاری به صندوق‌های سرمایه‌گذاری را فراهم کرد.

این تحلیلگر ارشد بورس، تصریح می‌کند: واگذاری عرضه‌ اولیه شرکت‌های کوچک به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، فرهنگ سرمایه‌گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق‌ها را در میان سهامداران ترویج و توسعه می‌دهد.

به گفته مددی، سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، رویکرد سهامداران حقیقی که دانش معاملات بورسی ندارند، را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و با ریسک کمتر در بازار سرمایه تغییر می‌دهد.

وی ادامه می‌دهد: سازمان بورس و مسئولان مربوط (دولتی) با توجه به حجم نقدینگی و استقبال خوب مردم از بازار سرمایه باید تعداد عرضه‌های اولیه، حتی شرکت‌های کوچک و با تعداد سهام کمتر را در شرایط کنونی بازار بیش‌تر کنند و به بازار عمق ‌دهند.

مددی با اشاره به فشار به هسته معاملات بورس و اختلالات گاه‌وبی‌گاه، اظهار می‌کند: با واگذاری عرضه‌ اولیه شرکت‌های کوچک‌تر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این مشکل هم تا حدودی برطرف می‌شود.

وی می‌افزاید: البته با مدیریت سازمان بورس که معاملات عرضه‌های اولیه را به ساعت‌های پایانی و پس از بازار موکول کرده، تا حد زیادی مشکل هسته برطرف شده است اما مدیریت عرضه‌های اولیه بسیار مهم است و نباید معاملات عادی بازار را زیر تاثیر قرار دهد.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها