کد خبر 87830

مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی:

مهدی سوری، تحلیلگر ارشد و مدرس بازارهای مالی و مدیر سرمایه‌گذاری آینده‌نگر خوارزمی، رویکرد مردم به بازار سرمایه را تغییر مثبت در فرهنگ سرمایه‌گذاری عامه می‌داند و می‌افزاید: عرضه‌های اولیه کوچک، برای تازه‌واردها تمرین معامله در بازار سرمایه است و پیشنهاد می‌کنم اهالی بازار سرمایه دین‌شان را با آموزش تازه‌واردها و نخریدن عرضه‌های کوچک، ادا کنند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار بااقتصاد، مبنی بر این‌که آیا موافق سپردن عرضه‌های اولیه کوچک به صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستید، می‌گوید: این یک راهکار برای تشویق مردم به سمت سرمایه‌گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق‌ها یا سبدگردان‌هاست که سفار‌ش‌های کوچک را به سفارش‌های بزرگ تبدیل می‌کند و موجب کاهش فشار به هسته معاملات نیز می‌شود.

این تحلیلگر ارشد بورس، تصریح می‌کند: عرضه‌های اولیه کوچک و بزرگ واژه‌ها و مفاهیم هستند و اتفاق مثبت در بازار سرمایه، تغییر فرهنگ سرمایه‌گذاری مردم است و این مفاهیم می‌تواند به تغییر و تحولات اخیر، جهت بدهد و جذابیت ایجاد کند.

سوری، عرضه‌های اولیه را برای مردم جذاب می‌داند و می‌گوید: عرضه‌های اولیه به‌ویژه عرضه‌های کوچک که به مقدار کمتری نقدینگی نیاز دارد، برای اقشار متوسط و پایین جامعه مانند افراد تحت پوشش بهزیستی، شیرین و جذاب است. همچنین افراد تازه‌وارد می‌توانند با این خریدهای کوچک، در بازار سرمایه تمرین معامله کنند.

وی ادامه می‌دهد: پیشنهاد می‌کنم اهالی قدیمی بازار سرمایه که سودهای خوبی را از بازار کسب کرده‌اند، برای ادای دین‌شان به افراد تازه‌وارد و کم دانش بورسی، آموزش بدهند و با نخریدن عرضه‌های کوچک، فرهنگ سهامداری را تقویت کنند.

سوری هرچند محدود کردن عرضه‌های اولیه کوچک را تنها به صندوق‌ها، قبول ندارد و تصریح می‌کند: چنانچه تجربه نیز نشان داده که هر محدودیتی ممکن است فساد ایجاد کند، بنابرابن، این راهکارها قطعی نیستند اما مقطعی و مُسکن هستند.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها