کد خبر 87704

تحلیلگر ارشد بورس و سبدگردان بازار سرمایه:

چند روزی‌است که بازار سرمایه روند منفی به‌خود گرفته و با ریزش‌های 20 تا 30 هزار واحدی مواجه شده است. برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سهام، این روند را در صورت تداوم، آغاز یک دوره اصلاحی بورس می‌دانند اما عده‌ای نیز معتقدند که این ریزش‌های 2 تا 3 درصدی یک روند عادی در بازار سهام است و تب و تاب بورس ادامه خواهد داشت.

 ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بورس و سبدگردان بازار سرمایه، در همین زمینه و در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، معتقد است: «رفتارهای هیجانی که در بورس وجود دارد در صورت رشد و یا افت بازار نیز ماه‌ها ادامه خواهد داشت و بازار از تب و تاب نمی‌افتد. ممکن است بازار صعود نکند اما هیجانات باقی خواهد ماند.» وی تصریح می‌کند: «امکان اینکه بازار با ریزش و افت سنگین مواجه شود دور از ذهن و مقایسه بازار با سال 92 کاملا اشتباه است.» شرح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

-روند منفی بازار سرمایه را در این روزها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بازار سرمایه از آخرین روزهای سال 98 (28 اسفند)، یک روند شدید صعودی را آغاز کرد که تقریبا 36 روز ادامه داشت و شاخص به بیش از یک میلیون واحد رسید. طبیعتا با این میزان رشد، ریزش‌های 2 تا 3 درصدی 25 تا 30 هزار واحد خواهد بود. این عدد و رقم نسبت به قبل بزرگ است اما در واقع، نوسانات بازار به همان میزان قبل است. برای پیش‌بینی روند آتی بازار سهام باید بازارهای موازی و شرایط بازار ارز، سکه و طلا همچنین حمایت روانی که دولت از بازار سرمایه انجام می‌دهد را در نظر گرفت. در ارزیابی روند منفی بازار در این روزها، رویکرد دیگری هم وجود دارد؛ این‌که برخی نگرانند، رشد بیش‌تر بازار با ورود افراد عادی ممکن است به یک مشکل اجتماعی تبدیل شود. همچنین در ماه‌های اخیر فضایی در کشور ایجاد و بازار سهام برای ورود نقدینگی‌های جدید آماده شد. این رویکرد باعث شد تا همه مردم به سمت بازار سهام بیایند و با بازار آشنا شوند.

-بازارهای موازی به‌شدت در حال رشد هستند و بخشی از نقدینگی جذب بازارهای رقیب می‌شود. این روند تا کجا ادامه خواهد داشت؟

بازارهای رقیب از سوی نهادهای حاکمیتی تا حدودی مسدود شده است و افراد نمی‌توانند مانند گذشته مبالغ بزرگ را در حساب‌های بانکی جابجا و یا مقدار زیادی دلار و ماشین خریداری کنند. سرمایه‌های بزرگ هم در وضعیت کنونی و با توجه به تداوم شرایط کرونایی که تولید و بازرگانی کاهش یافته است، همه وارد بازار سهام شده‌اند. بنابراین، به نظر می‌رسد هیجانی که در بورس وجود دارد حتی در صورت رشد یا افت بازار هم تا ماه‌ها ادامه خواهد داشت و بازار از تب و تاب نمی‌افتد. ممکن است بازار صعود نکند اما هیجانات باقی خواهد ماند.

-وضعیت عرضه صندوق‌های ETF را چگونه می‌بینید؟

تا اینجا سهام دولتی‌ها در صندوق یکم با استقبال خوبی مواجه نشده و صف فروش بانک‌هایی مانند تجارت، ملت و غیره که در صندوق یکم عرضه می‌شوند، پیام خوبی برای دولت نداشته است.

-برخی از فعالان بازار وضعیت کنونی بازار را با سال 92 مقایسه می‌کنند. شما هم با این نظر موافقید؟ آیا بازار سهام با ریزش سنگین مواجه می‌شود؟

چند مساله را باید در این هفته رصد کرد؛ نخست این‌که دولت شد در فروش صندوق‌ها چه میزان موفقیت کسب می‌کند. دوم این‌که رفتار دولت در بازارهای موازی چگونه خواهد بود. الان قیمت سکه در بورس 7میلیون و 700 هزار تومان و در بازار آزاد 7200 تومان است، دلار به 17200 تومان رسیده و بازار خودرو ملتهب همراه با روند صعودی شدید است. بنابراین بازارهای موازی کمتر از بورس رشد نکرده‌اند. سکه 70 تا 80 درصد بازدهی داشته و شاخص بورس نیز 2 برابر شده، یعنی 100 درصد بازدهی داشته است. بر همین اساس امکان این‌که بازار سهام با ریزش و افت سنگین مواجه شود، دور از ذهن و مقایسه آن با سال 92 کاملا اشتباه است.

-لطفا دلایل‌تان را هم ذکر بفرمایید.

 آن زمان سود بانکی 30 درصد بود و اکنون 15 درصد است، تورم 10 درصدی داشتیم و الان تورم به 40 درصد رسیده است و این تفاوت‌های ساختاری در اقتصاد وجود دارد. یا آن زمان نفت سقوط کرد اما الان نفت از قبل سقوط کرده بود. برای همین نگران ریزش بازار نیستیم. همچنین رفتار سرمایه‌گذاران تازه وارد نیز تاثیرگذار است. سهامداران جدیدی که با سرمایه کم وارد بازار شده‌اند، با رشد بازار پول بیش‌تری را وارد خواهند کرد. بنابراین اگر دو هفته‌ با رشد بازار مواجه شوند، به بازار اعتماد  و سرمایه اصلی‌شان را وارد بازار می‌کنند. در هر نقطه‌ای که بازار شروع به اصلاح کند، ترس این افراد به روند منفی می‌انجامد. قابل توجه این‌که، برای بازاری (فعالان قدیمی) که از 460 هزار واحد در کمتر از 2 ماه به شاخص میلیون واحدی رسیده است، ریزش 100 هزار واحدی هم استرس‌زا نیست. بنابراین، نیاز به زمان داریم تا این روند کاهشی درست شود. به نظر من، شانس جمع شدن صف فروش در روز دوشنبه (فردا) و رشد بازار تا روز چهارشنبه زیادا است و بعد از آن بازار روند صعودی می‌گیرد. در مجموع، مدل رفتار معاملات ایرانی‌ها با هیجان رو به بالاست!

 

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها