کد خبر 87622

خرس‌ها وارد شدند

پس از آنکه بورس در هفته‌های متوالی صعود بی وقفه را تجربه کرد، از سه‌شنبه هفته گذشته شاهد ورود خرس‌ها و حرکت شاخص در مدار منفی بودیم و سرانجام امروز با ریزش بیش از 30 هزار واحدی شاخص کل کانال یک میلیونی را از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت قابل توجه در روز جاری ابر کانال 1 میلیون واحد را از دست داد و به حرکت اصلاحی خود ادامه داد. بزرگان بازار و شاخص‌سازان اصلی هم‌چون فولاد، فملی و فارس همان‌گونه در هفته‌های گذشته رشد شارپی شاخص را رقم زدند، حالا عاملان اصلی افت هستند.

پایان هفته گذشته نیز برای بورس پرحاشیه بود. اهالی بازار سرمایه که مدتی بود در روزهای پایانی هفته منتظر اعلام خبرها و دستورالعمل‌های جدید بودند، هفته گذشته به شکل دیگری شوکه شدند. حضور یک کارشناس اقتصادی در تریبون رسمی کشور و اعلام حبابی بودن بازار از سوی وی انتقادات و هجمه‌های زیادی را از سوی فعالان بازار سهام به دنبال داشت.

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری با اصلاح بیش از 30 هزار واحدی در کانال 987 هزار واحد متوقف شد.

تقابل خرس‌ها و گاوها در بازار هفته گذشته و ادامه روند در آغاز هفته جاری

هفته گذشته با صعود شاخص به ابر کانال یک میلیونی آغاز شد اما در دو روز پایانی هفته با هجوم فروشندگان و حرکت شاخص در مدار منفی پیش‌بینی معاملات منفی حداقل برای روزهای ابتدایی هفته جاری دور از انتظار نبود. بازگشایی خودرو در روز جاری و توجه ویژه‌ای که متوجه دو خودروساز بزرگ کشور شده است وضعیت بازار را بیش از پیش غیرقابل تحلیل کرده است. با توجه به اینکه در دوماه طلایی بورس، نمادهای خساپا و خودرو غایب بودند حالا با بازگشت آن‌ها انتظارات برای شروع رشد دو غایب بزرگ از سوی فعالان بازار وجود دارد.

تخت گاز طلا

: پس از آنکه شاخص‌های آتی وال‌استریت یکی پس از دیگری ریزش کردند، نوبت به اونس طلای جهانی رسید تا در شرایط نااطمینانی بازارها، بار دیگر به‌عنوان ذخیره امن کلاسیک مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار بگیرد و تا سقف ۱۷۴۵ دلار نیز رشد کند.

قیمت اونس طلا در روز گذشته به بالاترین میزان از نوامبر سال ۲۰۱۲ رسید. همراه با ریزش شاخص‌ها در بازارهای آتی و نقدی سرمایه و همزمان با کاهش ۳۳/ ۰ درصدی شاخص دلار، قیمت اونس طلا با عبور از خط مقاومتی ۱۷۲۸ دلاری قیمت ۱۷۴۵ دلار را به ثبت رساند. افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین و همچنین خرید مجدد طلای فیزیکی توسط روسیه از عواملی هستند که به افزایش قیمت فلز گرانبها دامن زده‌اند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد اوضاع نابسامان اقتصاد آمریکا و افزایش بیش از انتظار بیکاری در این کشور در پی بحران کرونا به رشد قیمت طلا تکانه بیشتری داده است.

افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی بر بازار داخل ما بی تاثیر نبود و امروز شاهد افزایش قابل توجه و رسیدن قیمت طلا به گرمی 709 هزار تومان بودیم.

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها