کد خبر 87289

آنچه در بازار امروز گذشت

پس از چالش‌های فراوان نماد معاملاتی سایپا در روز جاری با افزایش 100 درصدی بازگشایی شد و با قرارگیری در صدر تاثیرگذاری بر شاخص کل، روند منفی امروز را مثبت کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار در روز جاری متاثر از بازگشایی نماد معاملاتی سایپا رو به منفی رفت. اما در نهایت با کشف قیمت سایپا و افزایش 100 درصدی قیمت در آن، با رشد بیش از 4 هزار واحدی به کار خود پایان داد.

بازگشایی سایپا در روز جاری یکی از پرچالش‌ترین بازگشایی‌ها بود که سرانجام ختم به خیر شد و ناظر به حذف تعداد کثیری از سفارشات و باز کردن نماد در مثبت 100 درصد رضایت داد. به نظر می‌رسد باید منتظر اتفاقی مشابه در زمان بازگشایی نماد ایران خودرو هم باشیم.

چرا صعود بورس متوقف نمی‌شود

با وجود تصورات غلط جامعه اقتصاددانان غربی مبنی بر وابستگی بیش از ۴۰ درصدی صنایع تولیدات داخلی به مواد اولیه و دستگاه‌های خارجی، کارخانه‌های تولیدی داخل توانسته‌اند با اتکاء به توانمندی‌ها و منابع ارزان داخلی زمینه داخلی‌سازی و تولیدات باکیفیت را افزایش دهند. با توجه به ظرفیت های بالای تولیدکنندگان داخل و تلاش حداکثری کارگران خطوط تولید، مجموعه کارخانجات که در عرصه اقتصاد مقاومتی در حال فعالیت هستند بیشترین شرایط رشد و بالندگی و افزایش میزان داخلی‌سازی محصولات با کیفیت و متناسب با نیازهای جامعه را ایجاد کرده اند.

آریا راد عنوان کرد: این وضعیت که فرصت‌هایی را برای مبتکرین، خلاقین و تولیدکنندگان مطرح به منظور کاهش واردات و افزایش میزان داخلی‌سازی با کیفیت محصولات فراهم کرده از یک طرف موجبات رشد و شکوفایی بازار سرمایه که با اتکا و تمرکز بر سرمایه‌ها و پس انداز های مردمی ایجاد کرده و از طرف دیگر باعث ارزشمندتر شدن بهای سهام و رشد شاخص بورس شده است.

از طرفی نظر مثبت دولت و مسئولان اجرایی نسبت به بازار سرمایه به عنوان یک بازار مولد از جمله عامل مثبتی تلقی می‌شود که اخیرا سبب اثرگذاری بیشتر بر روند صعودی بازار شده است.امروزه شاهد برنامه‌های جامع داخلی‌سازی در ستادهای مختلف توسعه و تعمیق ساخت داخل صنایع مختلف خودرویی،‌ دارویی،‌ پتروشیمی و نفتی هستیم که همه آنها با موفقیت‌های چشمگیر در دوراق طلایی تحریم‌ها، فرصت‌های ظهور پیدا کرده‌اند و در تداوم رشد و جهش تولید قرار گرفته‌اند که این موضوع در رشد بازار سرمایه بی تاثیر نبوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها