کد خبر 87200

در اقدامی بی سابقه طی سالیان اخیر

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از نقش بورس در تامین مالی کشور حمایت کرد و از گام‌های بانک مرکزی در جمله اعطای تسهیلات به شرکت های کوچک و دانش بنیان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، عبدالناصر همتی در جلسه نقش نظام بانکی و جهش تولید با اشاره به دستاورد‌های بانک مرکزی در حوزه‌ های سیاست پولی، اعتباری، ارزی و نظام‌های پرداخت اظهار داشت: این دستاورد‌ها با تلاش مجموعه نظام بانکی و در سایه سیاستگذاری صحیح بانک مرکزی بدست آمده است و در صورتی که از نظام بانکی حمایت شود، دستاورد‌های سترگ تری در آینده شاهد خواهیم بود.

وی در خصوص سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بر اساس این سیاستگذاری به موضوع تولید توجه ویژه‌ای شده ، افزود: بانک مرکزی گام‌های موثری از جمله اعطای تسهیلات به شرکت‌های پیشران، بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش بنیان در جهت حمایت از این بخش برداشته و در همین راستا نیز به تأمین سرمایه بنگاه‌ها و زنجیره تولید نگاه و حمایت ویژه‌ای شده است. مهمترین سیاست پولی، مهار تورم و کنترل روند آن بوده و این دستاورد علی رغم شرایط تحریم و وضعیت خاص فروش و قیمت نفت بدست آمده است.

این مقام مسئول در خصوص تصمیم‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده به منظور تامین صحیح کسری بودجه بدون تاثیر در نرخ تورم عنوان کرد: برای تامین کسری بودجه، تصمیم‌هات خوبی اندیشیده و در حال اجرا است که نمونه آن تصمیم به فروش اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه و استفاده از ساز و کار بازار باز توسط بانک مرکزی است که در شصت سال گذشته بی‌سابقه است.

همتی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در زمینه سیاست‌های پولی ابزار قوی و مناسبی در اختیار دارد، ادامه داد: بازار باز ساز و کاری است که بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول از آن به خوبی بهره گرفته و خوشبختانه بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز بدون فشار و ابزار دستوری، همراهی مناسب و مطلوبی با سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه داشته اند.

وی با تاکید بر اینکه بانک محور بودن اقتصاد باید اصلاح شود، تصریح کرد: درحال حاضر مانده تسهیلات بانکی دو هزار میلیارد تومان است که نزدیک ۹۰ درصد تامین مالی به حساب می‌آید و خوشبختانه اقبال خوبی به بازار سرمایه شده و جادارد که نقش بازار سرمایه در تامین مالی افزایش یابد. البته در بازار سرمایه مسئولان باید اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرند تا با مدیریت مناسب شاهد رشد مطمئن و منطقی آن باشیم.

رییس بانک مرکزی در حوزه ارزی تصریح کرد: علی رغم کاهش درآمد‌های نفتی تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه و کاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسکناس ارزی مناسب و در تاریخ کشور بی‌سابقه است ضمن آنکه برای تامین کالا‌های اساسی تمهیدات لازم پیش بینی شده و مشکلی وجود ندارد. در حوزه نظام‌های پرداخت اقدامات مناسبی انجام شده که مهمترین آن کنترل جدی بر گردش پول ملی و جلوگیری از پولشویی و اقدامات سفته بازانه در بازار‌های مختلف به ویژه بازار ارز است و در مقابل این گردش پول در خدمت فعالیت‌های مولد اقتصادی قرار گرفته است.

همتی در خصوص حمایت‌های بانک مرکزی از فضای کسب و کار در پی شیوع ویروس کرونا تاکید کرد: در مبازره با آثار اقتصادی و معیشتی شیوع ویروس کرونا سیستم بانکی در خط مقدم قرار دارد و علی رغم شرایط سخت اقتصادی با برنامه ریزی‌های لازم تسهیلات حمایتی از محل اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی در اختیار اقشار آسیب دیده قرار گرفته و با برنامه ریزی‌های انجام شده این تسهیلات به فعالان حوزه کسب و کار و تولید پرداخت می‌شود و همین امروز دستور العمل مربوط به وام بنگاه‌ها صادر شد.

 

ارسال نظر

تازه ها