کد خبر 85621

شنبه رویایی

در اولین روز ورود شستا به رینگ معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس ترمز برید و با صعود بی سابقه بیش از 23 هزار واحدی وارد کانال 668 واحد شد تا احتمال رسیدن شاخص به رقم غیر قابل باور 1 میلیونی را بار دیگر تقویت کند.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار سرمایه امروز سراسر سبز بود. شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری با صعود بی سابقه 23,219 واحد به 668,981 واحد رسید تا برای بار دیگر رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

شاخص کل هم‌وزن امروز را با صعود 7973 واحدی و رسیدن به رقم 233,531 به پایان برد تا هر دو نماگر افزایش بیش از 3.5 درصدی را در یک روز نشان دهند.

در فرابورس هم شاخص کل جهش 255 واحدی و رسیدن به رقم 8438 واحد را در حالی تجربه کرد که ذوب، شگویا و زاگرس بیشترین اثر افزایشی را ایفا کردند.

بورس اوراق بهادار در روز جاری رکورد جدیدی به نام خود ثبت کرد و رقم صعود روزانه را شکست. با توجه به معاملات سراسر مثبتی که در تمام بازار در روز جاری جریان داشت، موکول کردن بخشی از معاملات در نمادهای پر تقاضا به بعد از ساعت معاملات اصلی، حرکتی شایسته تقدیر است که از سوی سازمان رقم خورد.

 شستا عرضه شد و گرچه نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان نقدینگی به خود جذب کرد اما اندک اثری بر تب بالای نقدینگی سهام نداشت. آریاساسول از سهام زیرمجموعه پتروشیمی پارس نیز احتمالا در هفته‌های آینده عرضه شود و اما بعید است این عرضه اولیه نیز خللی در مسیر صعودی سهام ایجاد کند. 

وضعیت سهام نسبت به ماه‌های قبلی اما نه‌تنها تغییر نکرده است و بلکه بر سمت تقاضا (تشدید موج نقدینگی)‌ افزوده شده و اما سمت عرضه سهام نمی‌تواند پاسخگوی چنین تقاضایی باشد. در نتیجه همچنان باید گفت سیلی از نقدینگی به بازار هجوم آورده که در شرایط کنونی نام یا شهرت نماد به هیچ وجه مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد و هر سهمی در بازار تقریبا با افزایش تقاضا مواجه شده است. این افزایش تقاضا گرچه به مذاق سرمایه‌گذاران بورسی خوش آمده است اما می‌تواند در آینده علائم هشدار را برای اقتصاد کشور روشن کند. 

 شاخص پرشتاب صعود می‌کند و از جایگاه کنونی نمی‌توان خط پایان صعود سهام را تشخیص داد. در این میان تشکیل صف خرید یکی از دلایل اصلی ایجاد هیجان در بازار بوده است. گرچه در حقیقت همین صف و هیجان سنگینی که به دنبال آن در بازار به وجود آمده به دولت جسارت تامین مالی چند هزار میلیارد تومانی را از بازار سرمایه داده است. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها