کد خبر 85445

تحلیلگر ارشد بورس و مدیر معاملات بازار سهام:

تحلیلگر ارشد بورس و مدیر معاملات بازار سهام، با اشاره به استقبال گسترده از عرضه اولیه شستا، تصریح کرد: شاید تا دو سال پیش در مخیله دولت هم نمی‌گنجید که بتواند در یک روز 7 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی انجام دهد و این اتفاق مهم در تاریخ اقتصاد ایران ثبت خواهد شد.

روزبه شریعتی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: با تلاش دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی -که از اهالی قدیمی بازار سرمایه هستند- تا چند ماه آینده عرضه اولیه شرکت‌های دولتی در بورس ادامه خواهد داشت.

این مدیر معاملات بازار سهام، گفت: یکی از مزایای عرضه اولیه پی‌درپی، این است که بسیاری از افراد تازه‌وارد به بازار سرمایه را بورس‌باز می‌کند و متاسفانه عده‌ای سواد اولیه این‌کار را هم ندارند و برخی از مشتریانی که به کارگزاری مراجعه می‌کنند، عرضه اولیه را ارز اولیه تلفظ کرده و تصور خرید ارز و دلار دارند!

شریعتی خواستار فرهنگ‌سازی و آگاهی رسانی به سهامداران تازه‌وارد از سوی نهادهای ناظر و متولی بازار سرمایه شد و افزود: بازار همواره از ناآگاهی سرمایه‌گذاران آسیب می‌بیند و نهادهای ناظر و مدیران مربوط باید در این زمینه برنامه‌ریزی کنند. به نظر من برنامه سازمان بورس برای کلاس آموزشی کد اولی‌ها درست بود اما زودتر از اینها باید سازوکار بهتری را می‌اندیشیدند.

این تحلیلگر ارشد بورس، به جنبه مثبت استقبال گسترده و حجم بزرگ نقدینگی به بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: وجه مثبت این استقبال عمومی این است که بازار سرمایه در حال بزرگ شدن است و خوشحالیم که به عنوان یک کشور در حال توسعه به مسیری می‌رویم که بازار بورس و سهام به دماسنج اقتصاد کشور تبدیل می‌شود و امیدواریم شرکت‌های بزرگ دیگر که در صف عرضه اولیه هستند هرچه سریع‌تر وارد بورس شوند.

شریعتی ادامه داد: جامعه سهامداری ما باید به سمتی برود که دست‌کم 3 تا 4 میلیون کد بورسی فعال داشته باشد و 10 میلیون کد ملی هم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سهامداری کنند. باید مانند کشورهای پیشرفته به مردم بیاموزیم که اگر دانش سهامداری ندارند به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعتماد کنند. در این صورت بازار سهام پویا و زیبا و مداومی خواهیم داشت که در رکود اقتصادی هم به دولت کمک کند.

وی همچنین به مشکلات زیرساختی بازار سرمایه و اختلال در سامانه معاملات اشاره و اظهار کرد: به نسبت بزرگ شدن بازار، از نظر سخت‌افزاری هم بازار سرمایه باید تجهیز شود اما متاسفانه مشکلات سخت‌افزاری همچنان پابرجاست و سامانه معاملاتی مشکل دارد.

مدیر معاملات بازار سهام، افزود: تنها نگرانی و دغدغه فعالان بازار برای روزهای بعد از عرضه اولیه‌هاست که اختلال در هسته معاملات ایجاد می‌شود. البته تمهیدات اخیر و تغییر زمان معاملات برخی نمادها در روزهای عرضه اولیه، بسیار مثبت و تصمیم به‌جا و درستی است و می‌توان ساعت معاملات را تا 15 هم تغییر داد.

 

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها