کد خبر 84251

دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار خبر داد:

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، از تغییر تیک‌سایز سفارش‌ها در معاملات خبر داد و گفت: سازمان بورس احتمالا هفته‌های آینده نسبت به تغییر تیک‌سایز برای کاهش فشار به هسته معاملات اقدام خواهد کرد.

دکتر روح‌الله میرصانعی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اعلام خبر فوق، اظهار کرد: تیک‌سایز یا تغییر قیمت هر سفارش یا حجم سفارش محدود است و می‌توان برای سهم‌های بزرگ‌تر، سفارش‌ها را افزایش داد تا تعداد اُردرهای سفارشی کم شود و به هسته معاملات هم فشار نیاید.

وی افزود: تیک‌سایز باید یک ریال، یک ریال باید افزایش یابد تا تعداد سفارشات ادیت شود. در غیر این‌صورت، تیک‌سایز باعث تجمیع سفارش‌ها و تعدد آن‌ها می‌شود و تغییر آن اقدامی برای کاهش فشار بر هسته معاملات است تا اختلالات موجود در سامانه رفع شود.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، در پاسخ به این پرسش که چرا کارمزد کارگزاری‌ها در روزهایی که هسته معاملات مشکل دارد، کاهش نمی‌یابد، تصریح کرد: نمی دانم استدلال برخی از فعالان بازار سرمایه مبنی بر کاهش دستمزد کارگزاری‌ها در زمان اختلال هسته معاملات چیست و از کجا منشا می گیرد!

میرصانعی، با بیان این‌که در این زمینه کارگزاران هم در جبهه سهامداران قرار دارند، گفت: وقتی هسته معاملات دچار اختلال می‌شود فشار کار روی کارگزاران بیش‌تر می‌شود و کارگزاران باید پاسخ‌گوی انبوهی از تماس‌های تلفنی و حضوری سهامداران باشند، در حالی‌که اختلال در هسته معاملات ربطی به کارگزاری‌ها ندارد و مدیریت فناوری سازمان بورس که کارمزد هم می‌گیرند باید در این زمینه پاسخ‌گو باشند و یا کارمزد معاملات را کاهش دهند.

دبیرکل کانون کارگزاران، با تاکید بر وجود اختلال در هسته معاملات، تصریح کرد: اختلال در هسته معاملات ریشه در موارد زیادی دارد که باید ریشه‌یابی و مشکل را برطرف کرد اما مشکل این است که سامانه هسته معاملات از خارج خریداری شده و با افزایش فشار تحریم‌ها ارتقا و آپدیت سامانه با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: با توجه به استقبال سهامداران و سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه و افزایش حجم معاملات و تراکنش‌ها، به‌ویژه در روزهایی که عرضه اولیه انجام می‌شود، به هسته معاملات فشار وارد می‌کند و ما نیز خواستار پاسخ‌گویی مدیران مربوط در این زمینه هستیم.

میرصانعی با بیان راهکارهایی برای اختلال در سامانه معاملات بورس، گفت: نخستیم راهکار، ایجاد سامانه معاملاتی جدیدی است که توان پاسخ‌گویی به این حجم از معاملات را داشته باشد. البته سازمان بورس پی‌گیر این راهکار است و از شرکت‌های داخلی می خواهد که برنامه جدیدی برای هسته معاملاتی یا برنامه‌ای برای کاهش فشار از روی سامانه معاملاتی ارایه دهند.

وی ادامه داد: البته ایجاد سامانه جدید زمان‌بر است بهترین راهکار کاهش فشار از روی سامانه است که می‌توان با کم کردن دامنه نوسان و کاهش فشار صف، این مشکل را هم تا حدودی مدیریت کرد. هر چه حجم معاملات محدودتر شود تشکیل صف نیز کاهش می‌یابد و تجمیع عرضه و تقاضا به ویژه در صبح که پیک کاری است به هسته معاملات فشار می‌آورد در روزهای عرضه اولیه این فشارها و اختلال در سامانه بیش‌تر می‌شود.

دبیرکل کارگزاران بورس و اوراق بهادار، با انتقاد از سبک و سیاق عرضه‌های اولیه در بازار سهام، تصریح کرد: با این سبک از عرضه‌های اولیه و تعداد مشارکت‌کنندگان که هر روز بیش‌تر می‌شوند بر اختلال در هسته معاملات می‌افزاید. این روش از عرضه اولیه در دنیا بی‌نظیر است و در هیچ بازار سهامی دیده نمی‌شود که سیاست‌گذار بازار یک سهمی را 30 تا 40 درصد زیر قیمت عرضه کند تا برای سهامداران شیرین و جذاب باشد!

وی با بیان این‌که، این سبک از عرضه و تقاضا ممکن است ریسک‌های ناشناخته‌ای داشته باشد، افزود: این عرضه‌های شیرین که در آن ناشر و سهامدار (عمده) مجبورند سهم‌شان را زیر قیمت عرضه کنند، نشان می‌دهد که سیاست‌گذار همواره طرف خریداران را می‌گیرد و به نوعی رانت توزیع می‌کند. با ادامه این روش، شمار خریداران هر روز افزایش می‌یابد و احتمالا تا جایی پیش می‌رود که همه مردم ایران سهامدار بازار سرمایه خواهند شد.

میرصانعی خواستار تغییر در سبک عرضه‌های اولیه در بازار سهام شد و گفت: این روش ارزش‌گذاری سهام در دنیا بی‌سابقه است. عرضه سهام بدون کشف قیمت شفاف و بدون دامنه نوسان، به منزله رانت است و با این سبک از عرضه‌های اولیه و تعداد خریداران، اصلاح شود.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها