کد خبر 84152

تحلیلگر ارشد بورس

بازار سرمایه در روزهای آخر سال 98 به دلیل عوامل و مولفه‌های تاثیرگذاری مانند ترس از شیوع کرونا، تسویه اعتباری شرکت‌ها در پایان سال و نقد کردن سهام از سوی برخی سهامداران در تعطیلات نوروز، با ریزش مواجه شد اما بیشتر تحلیلگران بازار روزهای نخست بهار 99 را افزایشی پیش‌بینی کردند.

 سینا سلیمانی، تحلیلگر ارشد بورس و بازار سرمایه، از جمله تحلیلگرانی بود که انتظار رشد بورس را برای امسال اعلام کرده بود. وی در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اشاره به افزایش شاخص بورس در روزهای اخیر می‌گوید: «قبل از تعطیلات نوروز، بازار با فشار فروش مواجه شد و روند افزایشی بعد از تعطیلات قابل پیش‌بینی بود. ترس از شیوع کرونا، تسویه اعتباری‌ها و نقد کردن سهام توسط سهامداران قبل از تعطیلات، عوامل فشار فروش در روزهای پایانی اسفندماه بود.» سلیمانی معتقد است: «در روند رشد بازار، قانون حجم مبنا نقدینگی را پشت صف‌های فروش متوقف می‌کند و بازار روند اصلاحی می‌گیرد.» متن کامل این گفت‌وگو درپی می‌آید.

                              ***********

-طبق پیش‌بینی‌های جناب‌عالی و سایر تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، بورس از نخستین روزهای سال 99 روند افزایش به‌خود گرفته است. ارزیابی‌تان از وضعیت کنونی بازار چیست؟ 

روند افزایشی بازار در این روزها نشان می‌دهد، تحلیل‌هایی که کرده بودیم درست بوده و بعد از تعطیلات با افزایش تقاضا در بازار سهام مواجه شده‌ایم. حالا مشکل این است که با قانون حجم مبنا و محدودیت در عرضه، پول و نقدینگی پشت صف‌های خرید متوقف شده است. در چنین شرایطی بازار کمی رشد می‌کند و با افزایش عرضه، روند تعادلی و اصلاح به خود می‌گیرد و سپس حرکت اصلی را آغاز می‌کند.

-این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

با توجه به افت بازار جهانی کامادیتی‌ها، صنایع کامادیتی‌محور تا زمان ایجاد تعادل در بازارهای جهانی و ثبات نرخ ارز در کشور (اردی‌بهشت‌ماه) جایی برای رشد ندارند و با نوسان کوتاه‌مدت همراه خواهند بود. در این برهه، گروه‌های ریالی یا صنایع داخلی جایگزین خوبی برای جذب نقدینگی‌ها محسوب می‌شوند. گروه‌هایی مانند بیمه‌ای‌ها، بانک‌ها، ساختمانی و سیمانی‌ها که شیوع کرونا و افت بازار جهانی بر آنها تاثیر چندانی ندارد، از جمله صنایع داخلی برای جذب نقدینگی هستند. این گروه‌ها فعلا تا نیمه فصل بهار مورد توجه بازار خواهند بود اما از خردادماه و با عبور پیک شیوع کرونا از امریکا و اروپا، همچنین با نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت‌های بورسی، گروه‌های کامودیتی‌محور هم مورد توجه بازار قرار خواهند گرفت.

-بنابراین شما برای شاخص بورس تا نیمه فصل بهار، روند ریزشی شدید را پیش‌بینی نمی‌کنید.

درست است. انتظار ریزش شدید برای شاخص در این مقطع نداریم و احتمال روند اصلاح از اواخر فروردین به صورت مقطعی وجود دارد، یک اصلاح جزیی، سبک و روان که از آن پس سهم‌ها راه‌شان را جدا می‌کنند و به روند رشد یا اصلاح‌شان ادامه می‌دهند.

-کسری شدید بودجه دولت با در نظر گرفتن محدودیت منابع مالیاتی و هزینه‌های سربار کنترل کرونا ویروس، تا چه میزان بر بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود؟

فعالان بازار و تحلیلگران، کسری واقعی بودجه دولت را با محاسبه نفت 55 دلاری، حدود 200 هزار میلیارد تومان ارزیابی می‌کردند اما با بحران کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و شیوع کرونا که هزینه‌هایی زیادی را به دولت تحمیل می‌کند، در حال حاضر که دست دولت از درآمدهای مالیاتی و صادراتی هم بسته شده است، باید حدود 220 تا 240 هزار میلیارد تومان کسری بودجه را برای سال 99 متصور باشیم. در خوش‌بینانه‌ترین حالت دولت امسال میانگین حدود 40 میلیارد تومان درآمد ارزی خواهد داشت و باید کسری آن را تامین کند. بنابراین و به احتمال قوی، بانک‌ها بازوی جذب نقدینگی بانک مرکزی خواهند بود و بانک مرکزی نیز در ازای اوراق، نقدینگی را به دولت می‌دهد. تا پیش از این، قرار بود دولت حدود 80 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کند اما با توجه به شرایط کنونی، انتشار اوراق به حدود 100 تا 110 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که قطعا کافی نیست. بخشی از کسری بودجه هم به واگذاری دارایی‌های مازاد شرکت‌های دولتی اختصاص می‌یابد و بخش دیگر هم از محل آزادسازی حامل‌های انرژی مانند گازوییل و برق (35 تا 40 هزار میلیارد تومان) تامین خواهد شد. در هر صورت عدد کسری بودجه دولت کمتر از 220 هزار میلیارد تومان نخواهد بود. در صورت آزادسازی حامل‌های انرژی -که گزینه جدی است و فکر نمی‌کنم دولت از آن بگذرد- آثار تورمی قابل توجهی روی نرخ ارز می‌گذارد. افزایش نرخ ارز هم تاثیر مستقیمی بر بازار سرمایه دارد.

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها