کد خبر 84119

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری بر روی رقم 532,522 واحد به کار خود پایان داد. بالاترین رکورد شاخص در روز 14 اسفند رقم خورد و در آن روز نماگر بازار سهام ایران به 553 هزار واحد رسید. با توجه به معاملات خوبی که در دوران تعطیلات نوروز در بازار رقم خورده است بعید به نظر نمی‌رسد که شاخص در فروردین رکورد جدیدی از خود به جای گذارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در آغاز دومین هفته معاملاتی سال 99 با رشد  11,254 واحدی و رسیدن به رقم  532,522 مواجه شد.

شاخص کل هم‌وزن در روز جاری  5212 واحد افزایش یافت و شاخص کل فرابورس ایران به افزایش 169  واحدی بسنده کرد.

نمای بازار امروز سراسر سبز بود حتی فرآورده‌های نفتی و نمادهای پالایشی که متاثر از سقوط قیمت نفت جهانی در ابتدا با افزایش عرضه رو به رو بودند در نهایت با حمایت از آن‌ها رو به بهبود رفتند.

رونق بانک‌ها

رونمایی بانکی‌ها از وضعیت تسعیر ارز در سال 98 سبب شده تا تمامی نمادهای این گروه در روز جاری تا سقف قیمت روزانه افزایش قیمت داشته باشند. براساس اعلام بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز بانک‌ها در سال 98 برای یورو 10,200 تومان (در سال 97 معادل 8,500 تومان بود) و برای دلار 9,000 تومان (در سال 97 برابر 7,500 تومان بود) در نظر گرفته شده است. وضعیت مثبت شکل گرفته در گروه بانکی به گونه‌ای بود که در نمادهایی مثل "وملل" که اعلام کرد هیچ فعالیت ارزی در سال 98 نداشته است هم شاهد شکل گیری صف میلیونی خرید بودیم.

چالش‌هایی که حجم مبنا به وجود آورده

وضعیت کلی حاکم بر معاملات سهام در شرایط کنونی جالب توجه است. نمادهای بسیاری وجود دارند که به دنبال عدم عرضه سهام و پر نشدن حجم مبنا قیمت پایانی رشد اندکی داشته است و این به این معنا است که فردا نیز قرار است سقف قیمتی میزان نه‌چندان زیادی بالا رود.

در این وضعیت احتمالا همه معامله‌گران خرد چشم به دستان سهام‌داران درصدی و عمده دارند که سهم عرضه کنند تا حجم مبنا را پر کرده و سهم به سقف قیمتی روزانه برسد و معاملات سهم در مسیر صعودی روان‌تر شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها