کد خبر 83947

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری فیروزه:

​مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری فیروزه، دلایل رشد بازار سرمایه در ماه‌های اخیر را غیر بنیادی دانست و پیش‌بینی کرد که با حجم بالایی از ورود نقدینگی به بورس، سهامداران و فعالان بازار باید منتظر یک اصلاح بزرگ باشند که زمان آن مشخص نیست.

رامین ربیعی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: بازار سرمایه در ماه‌های اخیر پرنوسان بوده و دلایل رشد آن به‌ویژه در چند هفته گذشته غیر بنیادی و در اثر ورود حجم زیاد نقدینگی به بورس بوده است.

وی ادامه داد: نوسان‌های بازار در این روزها موضوع جدیدی نیست و با توجه به تزریق پول زیاد به بورس از سوی افراد حقیقی و حقوقی (نهادها)، قیمت بسیاری از سهم‌های کوچک توجیهی ندارد و نوسان‌هایی را در بازار ایجاد کرده است.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری فیروزه، با اشاره به ریزش بورس‌های جهانی، اظهار کرد: در حالی‌که قیمت کامادیتی‌ها در دنیا افت شدید داشته و بورس‌های جهانی ریزش کرده‌اند اما بورس ایران رشد کرده و قیمت سهم‌های شرکت‌های کوچک نیز بسیار بالاست.

ربیعی افزود: اگر ارزش کل بازار را نسبت به مولفه‌های مختلف مانند سایز اقتصاد، میزان نقدینگی، قیمت دلار یا ارزش دلاری بازار سرمایه (ایران) بسنجیم، می‌بینیم که به پیک تاریخی رسیده‌ایم و قیمت سهام شرکت‌ها گران شده و تنها دلیل آن تزریق پول زیاد است که بازار را پرخطر و پرریسک می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران، به‌ویژه کسانی که تازه وارد بورس شده‌اند، توصیه کرد و گفت: بازار همیشه رو به بالا نیست و در یک جایی ریزش می‌کند و سهامداران باید مراقب سرمایه خود باشند و ترجیحا مشاور حرفه ای بگیرند و از سرمایه‌های خود مراقبت کنند.

وی ادامه داد: اگر افت چند ماه اخیر کامودیتی‌ها را در بازارهای جهانی با وضعیت سال 2008 مقایسه کنیم، در آن زمان بازار ما هم‌راستا و همگن با قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی ریزش کرد اما در این برهه، بورس ما برخلاف بورس‌های جهانی افزایشی شد که واقعا هیچ توجیهی ندارد.

ربیعی تصریح کرد: در سه ماه اخیر قیمت‌های جهانی نفت، مس، فولاد و غیره ریزش کرده است و دلیلی ندارد که سهام شرکت‌های داخلی که صددرصد سوددهی‌شان از این قیمت‌ها تاثیر می‌گیرد، رشد کند. برای سهام شرکت‌های کوچک هم با نگاهی به شاخص هم‌وزن و رشد و ارزش‌گذاری شرکت‌ها، در کشوری که نرخ بهره یا سود بدون ریسک آن حدود 20 تا 22 درصدی است، رشد قیمت‌ها دلیل بنیادی ندارد.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری فیروزه، با تاکید بر انتظار اصلاح صددرصدی شاخص بورس، گفت: زمان ریزش شاخص مشخص نیست و در چنین شرایطی نمی‌توان تک‌سهم‌ها و تک‌صنعت‌ها را شناسایی کرد. برای گروه نفتی و پالایشگاهی نیز از آنجایی‌که پالایشگاه‌ها بیشتر حق العمل‌کار دولت هستند و مواد اولیه را با نرخ مشخص از دولت می‌گیرند و با قیمت مشخص هم محصول را به دولت می‌فروشند بنابراین قیمت بازارهای جهانی روی آنها تاثیر چندانی ندارد.

ربیعی ادامه داد: در وضعیت کنونی بازار سرمایه، فعلا بحث سهم و شرکت خاص مطرح نیست بلکه موضوع اصلی این است که چنین سناریویی را واقع‌گرایانه نمی‌بینیم اما منتظر یک اصلاح بزرگ هستیم و باید مراقب دوره اصلاح باشیم.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها