کد خبر 83498

آخرین روز معاملاتی بورس 98

آخرین روز معاملاتی بورس اوراق بهادار با افزایش بیش از 10 هزار واحدی سپری شد تا با رسیدن رقم شاخص کل به مرز 513 هزار واحد تمامی شاخص‌ها نیز نمای سبز به خود بگیرند و به استقبال بهار بروند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد،  امروز با دست به دست شدن ۵ میلیارد و ۴۲۰ میلیون سهم و اوراق بهادار طی ۷۶۸ هزار نوبت داد و ستد، ارزش معاملات به ۴۴۴۴ میلیارد تومان رسید.

در معاملات امروز نمادهای "کگل"، "رمپنا" و "فولاد" به ترتیب با ۱۱۱۳، ۵۰۵و ۴۸۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل نمادهای "فملی"، "بورس" و "کالا" به ترتیب با ۲۳۲، ۱۹۹و ۱۶۵ واحد بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را ثبت کردند. همچنین امروز "غگل"، "وبملت" و "شپنا"  پربیننده ‌ترین نمادهای بورسی بودند.

از سوی دیگر در پایان داد و ستد امروز بورس تهران، صنایع شیمایی برترین گروه صنعت بود و صنایع غذایی و بانک به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

 بازار سرمایه در آخرین روز کاری سال ۹۸ در حالی با رشد ۱۰ هزار واحدی همراه شد که بازارهای جهانی روند منفی بزرگی را تجربه می کنند. به گفته کارشناسان بازار سرمایه به رغم سیگنال های منفی بین المللی بورس ایران همچنان از ظرفیت رشد در سال آتی برخوردار است.

خلاصه‌ای از آمارهای سال 98 به بیان دنیای بورس: 

جهش چشم‌گیر ارزش معاملات سهام

در حالی ارزش معاملات خرد بورس تهران در پایان سال 97 کمتر از 600 میلیارد تومان بود این عدد امروز به حدود 4 هزار میلیارد تومان رسیده است. ارزش کل معاملات خرد بورس تهران طی سال 98 از 434 هزار میلیارد تومان فراتر رفت. میانگین ارزش معاملات به بیش از 1824 میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که میانگین ارزش معاملات خرد بورس در سال 97 حدود 479 میلیارد تومان و کل ارزش معاملات در سال 97 حدود 115 هزار میلیارد تومان بود. شاید نکته جالب‌تر این باشد که کل ارزش معاملات خرد بورس در نیمه دوم سال 98 از 300 هزار میلیارد تومان فراتر رفت که رشد محسوسی را نسبت به نیمه نخست نشان می‌دهد و در عین حال میانگین ارزش معاملات روزانه نیز نزدیک به 2600 میلیارد تومان بود. برآوردهای نشان می‌دهد که رشد نقدینگی کشور در سال 98 حدود 30 درصد بوده و حجم نقدینگی کشور به بیش از 2400 هزار میلیارد تومان رسیده است. بر این اساس سهم ارزش معاملات کل بازار سهام از نقدینگی کشور (نسبت ارزش معاملات به نقدینگی کشور) تقریبا 7 برابر شده است که نشان از استقبال عمومی از سهام دارد.

اعداد باورنکردنی از بازدهی سهام

گفته شد که شاخص کل بازدهی 187 درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که شاخص از سقف خود در هفته‌های اخیر اندکی فاصله گرفته و در حالی‌که میزان بازدهی شاخص به بیش از 210 درصد نیز رسیده بود اما به دلایل معلوم (بازار جهانی بیشترین اثر را داشت) و نگرانی از حبابی شدن سهام شاخص از قله فاصله گرفت. شاخص فرابورس رشد 192 درصدی را در سالی که گذشت تجربه کرد. بازدهی دلار تنها حدود 20 درصد و بازدهی سکه نیز بیش از 31 درصد بود. بورس تهران قطعا جذاب‌ترین بازار سرمایه‌گذاری کشور در سال گذشته بوده است. به این ترتیب شاخص کل بورس تهران بازدهی  125 درصدی سال 82 را پشت سر گذاشت و بهترین سال را برای فعالان خود رقم زد؛ در سال 92 نیز شاخص کل بازدهی 108 درصدی را تجربه کرده بود.

شاخص کل هم‌وزن اما با بازدهی بیش از 470 درصدی نشان از فعال شدن علائم هشدار دارد. کوچکترهای بازار رالی مشکوک به حباب را در پیش گرفتند و بعضا تا ده یا 20 برابر قیمت ابتدای سال معامله می‌شوند. در بازار پایه نیز وضعیت حباب قیمتی بیش از دیگر بازارها عیان است. در چنین شاید تنها راه برای مقابله با تشکیل حباب سنگین قیمت تشدید میزان عرضه‌های اولیه در سهام است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها