کد خبر 83096

شیوع ویروس کرونا و تاثیری که بر بازارهای مالی و اقتصاد تمامی کشورها گذاشته است احتمال ایجاد یک رکود در سطح جهانی را بیشتر از پیش کرده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بلومبرگ در یک مدل اقتصادی تازه طراحی شده اعلام کرده است بعید نیست رشد اقتصادی آمریکا که از بعد سال 2008 آغاز شد و به مدت 11 سال ادامه یافت، در سال 2020 متوقف شود. 

از طرفی وضعیت پیش آمده برای چین نشان می‌دهد شاید برای یک دوره کوتاه (یک فصل) اقتصاد چین مجبور به اعمال سیاست‌های انقباضی شود. 

اپیدمی کرونا در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز در حال گسترش است و قطعا اقتصاد کشورهای اروپا را نیز تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. 

هرچند وزارت خزانه‌داری آمریکا وضعیت پیش آمده را به معنی رکود اقتصاد جهانی تلقی نکرد اما تداوم وضعیت پیش آمده احتمال شکل‌گیری رکود در اقتصاد جهان را بیشتر کرده است.

در بورس داخلی روند شکل‌گیری معاملات در دو هفته پایانی اسفند نشان می‌دهد ، بورس‌بازان به اتفاقات رخ داده در جهان پاسخ مثبت داده‌اند و هم‌سو با آن حرکت کرده‌اند. 

بسیاری معتقد بودند که رشد بی حد و اندازه بورس در سال جاری نیازمند یک اصلاح واقعی بود و اتفاقات پیش آمده تلنگری شد برای شروع این اصلاحات. 

اما از طرفی گروهی دیگر معتقد هستند رفتار بازار در سال جاری نشان داده است هرگاه فضای منفی حکم‌فرما شده ، پاسخ منفی بورس به آن تنها برای یک بازه کوتاه مدت ادامه داشته و این گونه است که فضای حاکم شکل گرفته را موقعیت‌های خوبی در جهت خرید سهام و پربار کردن پرتفو تلقی می‌کنند.

چنان‌چه فرضیه رکود جهانی اقتصاد به وقوع بپیوندد قطعا اقتصاد ضعیفی هم‌چون ایران نیز از این رویداد تاثیرات منفی می‌گیرد اما اینکه تاثیرات منفی بر اقتصاد کلان دوباره فرصتی برای رشد بازار سهام باشد یا خیر ، باید منتظر ماند تا این هفته نوسانی نیز سپری شود و با ورود به سال جدید و تحلیل رفتار فعالان بازار درباره آن نظر داد.

 

خبرنگار:سارا عصمتی 

ارسال نظر

تازه ها