کد خبر 81678

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس پاسخ می‌دهد

شرایط جدیدی که برای دریافت کد بورسی از سوی سازمان بورس اوراق بهادار اعلام شده است واکنش‌هایی را از سوی فعالان بازار در پی داشته که در این خصوص معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به بیان دلایل این امر پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، سعید فلاح پور معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس درباره تصمیم اتخاذ شده گفت:

این تصمیم در راستای ادامه فرهنگ سازی ، اطلاع رسانی و  برنامه سازمان بورس برای توسعه دانش سرمایه گذاری در بازارسرمایه بوده و در آینده هم با نتایج مثبتی همراه خواهد بود.

شرایط جدید ، مربوط به افرادی است که هنوز وارد بازار نشده و تصمیمی هم برای ورود نگرفته اند . بنابراین جای نگرانی برای فعالان بازار ندارد.

 امکان حضور در عرضه های اولیه برای دریافت کنندگان کد جدید معاملات وجود دارد. 

این دستورالعمل مربوط به معاملات دیگر سهام است تا افراد تازه وارد با کسب اطلاعات مقدماتی و مهم، وارد بازارسرمایه شوند .

بنابراین ورود نقدینگی با توجه به ثبت رکورد جدید معاملات 8 هزار میلیارد تومانی سهامداران حقیقی ادامه دارد.

رویه جدید ، فقط یک بار و طی دوره 30 روزه بوده و بعد از آن جریان ورود نقدینگی متقاضیان جدید حضور در بازار سرمایه ، عادی خواهد شد.

ورود سرمایه گذاران جدید و نقدینگی مانند شمشیر دو لبه بوده و هرچند این جریان در دوران رونق بازار بسیار خوشایند است اما هنگام رکود هم می تواند با تبعات مخرب و زیان باری همراه باشد. 

در اکثر بورس های جهان و مخصوصا بازار سهام آمریکا ، چنین رویه ایی برقرار بوده و همه متقاضیان باید بعد از آموزش مسائل و مباحث مربوطه ، فعالیت کنند.

 افت امروز شاخص ربطی به شرایط جدید کد بورسی ندارد و ناشی از عواملی مانند کاهش قیمت های جهانی محصولات ، ریزش بورس های دنیا مخصوصا افت حدود 10 تا 11 درصدی شاخص های بورس آمریکا ، بر اثر کرونا  است.

کانون کارگزاران بورس طی چند روز آینده اقدام به ارایه جزئیاتی برای برگزاری آزمون و طراحی سوالات و شرایط قبولی و... را ارایه می دهد تا بعد از تصویب توسط هیات مدیره سازمان بورس ، اجرایی شود./بورس پرس

 

ارسال نظر

تازه ها