کد خبر 81020

آنچه در بازار امروز گذشت

در جریان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار بار دیگر یک صعود پرقدرت را پشت سر گذاشت تا با عبور از کانال‌های متعدد در یک قدمی کانال 500 هزار واحد قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار دومین روز معاملاتی اسفندماه را با صعود 17,106 واحد و رسیدن به رقم 498,904 واحد به پایان رسید.

شاخص کل هم‌وزن طی معاملات امروز 4 اسفندماه با 6102 واحد افزایش و رسیدن به رقم 163,322 به پایان برد.

شاخص کل فرابورس ایران معاملات امروز را با 249 واحدی و توقف بر روی 6462 واحد به پایان برد.

فولاد، پارس، فملی، تاپیکو، اخابر، وغدیر و رمپنا افزاینده‌های اصلی شاخص بورس و ذوب، کگهر، میدکو، زاگرس، مارون، هرمز و مادیرا افزاینده‌های اصلی فرابورس بودند.

تب و تاب دوباره معاملات کالایی

در جلسه امروز بورس کالا و در رینگ محصولات صنعتی، در مهم‌ترین موارد کاتد مسی «فملی» و بلوم فولادی «ذوب» عرضه شدند.

 در رابطه با کاتد مسی، قیمت پایه در حدود 74.14 میلیون تومان به ازای هر تن مشخص شده بود و ملی مس ایران 4 هزار تن از این محصول را برای تحویل در چهارشنبه همین هفته عرضه کرد. چنین قیمت پایه‌ای نرخ دلار اعمال شده را در حدود 12900 تومان به دست می‌دهد.

 معاملات این محصول بار دیگر بدون رقابت خاصی به اتمام رسید؛ با این حال دو نکته را باید مد نظر داشت. معمولا عرضه‌های کاتد «فملی» در حجم‌های 3 هزار تن انجام می‌شد و برای همین میزان نیز تقاضا به اندازه کافی شکل نمی گرفت. در مقابل برای این محصول امروز 4 هزار تن تقاضا در قیمت پایه قرار گرفت و به این ترتیب ارزش معاملات کاتد «فملی» برای تحویل در این هفته در حدود 300 میلیارد تومان بود.

 در رابطه با بلوم فولادی ذوب‌آهن اصفهان، رقابت به لمس سطوح قیمتی جدیدی منجر شد. «ذوب» در این جلسه 10 هزار تن از این محصول را در قیمت پایه 3043 تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه کرد که در سمت تقاضا سقف قیمتی 5656 تومان به ازای هر کیلوگرم را ملاقات کرد. همچنان برای برآورد میانگین موزون این معاملات به زمان نیاز است، با این حال به نظر می‌رسد این عدد در نزدیکی سطح 5400 تومان قرار بگیرد.

 در جلسه پیشین عرضه این محصول قیمت پایانی در حدود 4938 تومان رقم خورده بود و سقف تاریخی این محصول در حدود 5008 تومان در تاریخ 20 اسفند بوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها