کد خبر 80803

بر مدار اتفاقات

بورس اوراق بهادار اولین هفته معاملاتی از آخرین ماه سال 98 را تحت تاثیر دو اتفاق مهم در پایان هفته گذشته آغاز می‌کند؛ شیوع ویروس کرونا در ایران و ورود ایران به لیست سیاه FATF.

در حالی که بورس تهران در هفته گذشته منتظر یک تلنگر بود تا وارد اصلاح شود، به نظر می‌رسد با اتفاقاتی که در پایان هفته رخ داد طی اولین هفته معاملاتی اسفند اصلاح را آغاز کند. 

 رشدهای پی در پی و بدون ترمزی که شاخص کل در مدت اخیر داشته است مدت‌هاست نیاز به یک توقف و اصلاح دارد اما به سبب ثبات شرایط و تداوم ورود نقدینگی‌ به بازار زمینه اصلاح به وجود نمی‌آید. 

شیوع ویروس کرونا در داخل ایران و همچنین وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF دو عاملی هستند که شرایط برای ادامه روند مثبت را با چالش‌هایی رو به رو کردند. 

گفتنی است هر اتفاقی که برای شاخص کل بورس در معاملات روز جاری رخ دهد می‌تواند ناشی از هیجانات تازه واردها باشد. از این جهت بهتر است بر اساس منطق درخصوص فروش یا نگه داری سهام خود تصمیم گیری کنید.

بورس اولین باری نیست که در سال جاری با یک اتفاق غیر منتظره و خارج از کنترل رو به رو می‌شود؛ در تمامی حوادث و اتفاقات رخ داده در سال جاری نتوانسته جلودار رشد بی سابقه بورس شود و اصلاحات و نوسانات آن تنها در حد چند روز پایدار بوده است. 

به یاد داشته باشید بازدهی بیش از 160 درصدی بورس در سال جاری تحت تاثیر هیچ مولفه اقتصادی رخ نداده است و بارها تحلیل‌گران تاکید کرده‌اند که قیمت بسیاری از سهم‌ها در بازار بیش از ارزش واقعی آن‌ها است اما هیچ گوشی شنوای این سخنان نبوده است. 

از این رو امید به رشد بیشتر بورس تا پایان سال جاری محتمل‌تر از ورود آن به یک اصلاح سنگین است و همان‌طور که عنوان شد هر اتفاقی که در بورس امروز رخ دهد تنها تحت تاثیر واکنشات هیجانی است.

 

ارسال نظر

تازه ها