کد خبر 79589

با توجه به رشدها و کانال‌شکنی‌های بی سابقه شاخص کل بورس در سال جاری برخی از تحلیل‌گران معتقدند هم‌اکنون باید منتظر اصلاح شاخص کل باشیم. در ادامه به بررسی علت این موضوع می‌پردازیم.

شاخص کل در معاملات روز گذشته از نیمه‌های کانال 452 هزار واحد هم عبور کرد تا بازدهی بورس از ابتدای سال جاری به حدود 153 درصد برسد. 

در این روزها که تحلیل‌گران بسیاری بر این باورند بورس در بهترین دوران تاریخی خود قرار دارد، عموم مردم برای گرفتن کدهای بورسی و ورود به بورس تشویق شده‌اند، نقدینگی از تمامی بازارها فروکش کرده و وارد بازار سهام می‌شود و شاخص کل کانال‌شکنی‌های پی در پی را پشت سر می‌گذارد، نگرانی‌هایی برای وضعیت بورس در سال آتی پیش می‌آید. 

 همان‌گونه که در گفت و گو روز گذشته با دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به بالا رفتن پیش از اندازه قیمت‌ها و ایجاد یک رکود بلندمدت در بورس اشاره شد (از رکود درازمدت بورس در آینده نزدیک نگرانیم/ افزایش بیش از حد قیمت سهام، چالش اصلی بازار سرمایه) با کمی تحلیل و بررسی وضعیت بازار علت و اهمیت این نگرانی بیشتر درک می‌شود. 

قیمت سهام در شرایط بدون داشتن هیچ دلیل بنیادی بسیار فراتر از انتظارها رفته است. این افزایش قیمت در سهم‌های صنایع کوچک بازار بیشتر دیده می‌شود. 

از طرفی حجم بالای نقدینگی و ورود پول به بازار سهام که عمدتا از سمت حقیقی‌ها است مانع از اصلاح قیمت‌ها و به تبع آن اصلاح شاخص کل می‌شود و این ممانعت از اصلاح می‌تواند اصلاحات شاخص را سنگین‌تر کند. هر چه شاخص به قله‌های بالاتری دست پیدا کند ورود آن به دوره اصلاح نیز شدیدتر خواهد بود. 

گروه‌های خودرو، لیزینگ، قند و شکر و با شیب ملایم‌تری بانک‌ها پرچم‌داران اصلی رشد قیمت در ماه‌های اخیر بوده‌اند که نیاز به اصلاح در قیمت‌ها بیش از سایرین احساس می‌شود. 

در این میان و بر اساس نظرات برخی از تحلیل‌گران تنها شرکت‌های بزرگ گروه فلزات، محصولات شیمیایی و پالایشی‌ها که همواره با یک ثبات نسبی در مسیر رشد حرکت می‌کنند و همیشه به عنوان شرکت‌های سودساز شناخته می‌شوند گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری به ویژه سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند. 

 

ارسال نظر

تازه ها