کد خبر 79134

آنچه در بازار امروز گذشت

در جریان معاملات امروز بورس اوراق بهادار که با یک جهش 5 هزار واحدی آغاز شد شاهد کاهش تقاضا برای خرید سهام سایپا بودیم؛ این کاهش تقاضا زمینه‌های شکل گیری یک موج منفی را در بازار فراهم کرد.

رکورد زنی ارزش معاملات بورس / شروع ریزش قیمت‌ها با از دست رفتن صف خرید سایپا

در جریان معاملات امروز بورس اوراق بهادار که با یک جهش 5 هزار واحدی آغاز شد شاهد کاهش تقاضا برای خرید سهام سایپا بودیم؛ این کاهش تقاضا زمینه‌های شکل گیری یک موج منفی را در بازار فراهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، معاملات امروز بورس اوراق بهادار در دو فضای متفاوت دنبال شد. در ابتدای ساعت با توجه به معاملات مثبتی که در گروه‌های بزرگ و شاخص ساز شکل گرفته بود شاخص کل بورس اوراق بهادار رشد 5 هزار واحدی را تجربه کرد اما این رشد پایدار نبود و در نیمه‌های بازار همزمان با فروشنده‌ شدن خریداران سایپا و تبدیل شدن صف خرید به صف فروش موجی از نگرانی و هیجان منفی در بازار شکل گرفت.

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان به رشد 1318 واحدی رضایت داد و بر روی رقم 440,199 ایستاد.

اما معاملات در گروه‌ها و صنایع کوچک‌تر از ابتدای روز جاری با شیب نزولی آغاز شد. گروه‌های قند و شکر، انبوه‌سازی، محصولات غذایی، دارو و ... با برتری عرضه بر تقاضا رو به رو بودند. از این رو در پایان شاخص کل هم‌وزن افت 493 واحدی و رسیدن به رقم 145,049 را به نمایش گذاشت.

در فرابورس میدکو و ذوب توانستند از افت شاخص جلوگیری کنند و با سبب شوند تا شاخص فرابورس ایران با رشد 8 واحدی و رسیدن به رقم 5545 به کار خود پایان دهد.

رکوردزنی ارزش معاملات

ارزش مجموع معاملات در بازارهای بورس و فرابورس طی روز جاری از مرز 9 هزار میلیارد تومان گذشت و. ارزش معاملات خرد روزانه امروز با رسیدن به سطح 4663 میلیارد تومان رکورد تاریخی خود را شکست. حضور گسترده سرمایه‌های بی تجربه و کم تجربه در بازار سهام، رسیدن شاخص کل به مرز 450 هزار واحد و انتظار اصلاح کلی قیمت‌ها که به نوعی واکنش‌های سریع را در قبال ریزش‌ها به دنبال دارد و لیدر محوری سرمایه‌گذاران در بازاری با مختصات جدید و غیرقابل پیش‌بینی، سطح خرید و فروش‌های روزانه را به شدت افزایش داده است به نحوی که چند سطح از رشد تدریجی ارزش معاملات روزانه را در بازه زمانی بسیار کوتاهی پشت سر گذاشته‌ایم و معاملات فعلی حتی در قیاس با خرید و فروش‌های روزانه در آبان و آذر نیز جهش چشمگیری را نشان می‌دهد. موضوعی که نشانه‌های بروز پدیده هیجان شدید در بازار را گوشزد می‌کند.

بهبود وضعیت بازارهای جهانی

بعد از آن که بازارهای مالی چین در اولین روز سال جدید ریزش‌های حداکثری را تجربه کردند، سایه نگرانی بر بازار جهانی تا حدودی کم‌رنگ‌تر شده که تا حد زیادی در قیمت کامودیتی‌ها منعکس شده است.

با وجود همه خوشبینی‌ها که نسبت به آینده قیمت مس در بازار جهانی وجود داشت و به خصوص پس از حصول فاز نخست توافق تجاری چین و آمریکا و رشد قیمت این فلز به بیش از 6300 دلار اما در ادامه کرونا به مس و دیگر کالاها امان نداد و ریزش شدید قیمت را شاهد بودیم.

پس از ریزش قابل توجه روز گذشته بازار کالایی ، امروز وضعیت معاملاتی متفاوتی را شاهد هستیم و قیمت‌ها از کف فاصله گرفته است.هرچند بازگشت قیمت کامودیتی‌ها از کف را نمی‌توان به عنوان سیگنال قطعی درنظر گرفت و برای اظهارنظر دقیق‌تر در این خصوص باید منتظر تحولات آتی باشیم.

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها