کد خبر 76978

تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی مطرح کرد:

زمستان، فصل خوب شرکت‌هاست و انتشار گزارش عملکرد 9 ماهه به همراه گزارش عملکرد دی‌ماه -که به نظر می‌رسد بیشتر مثبت باشد- یک عامل محرک رشد برای بازار در ماه‌های پایانی سال به‌شمار می‌رود.

بازار سهام در حالی پاییز نسبتا آرامی را پشت سر می‌گذاشت و فعالان و سهامداران آن چندان منتظر زمستان توفانی و پرهیجان نبودند که اواخر پاییز پس از انتشار لایحه بودجه خوشبینانه اما انقباضی سال 99 از سوی دولت، شاخص کل به یک‌باره در مقابل این محرک اقتصادی رشد، واکنش نشان داد و افزایش بیش از 5 هزار واحدی را در یک روز تجربه کرد و شاخص کل به سقف 327 هزار واحدی هم رسید. در روزهای پس از آن و با مشخص شدن جزییات لایحه بودجه 99، رشد شاخص نیز به روند افزایشی ادامه داد تا جایی‌که در اوایل زمستان و در نیمه دی‌ماه دچار شوک ریسک سیستمی ناشی از خبر حمله نیروهای امریکایی به عراق و شهادت سردار سلیمانی شد. ریزش‌ شاخص کل طی چند روز، سازمان ناظر را واداشت تا برنامه حمایتی کاهش دامنه نوسان از 5 به 2 درصد را ارایه دهد. پس از یک هفته پرهیجان و پراسترس و با حمایت حقوقی‌ها در پی فروکش کردن اخبار سیاسی و نظامی در منطقه، حالا شاخص کل دوباره روند افزایشی را از سر گرفته و از سقف‌های قبلی هم گذشته است. با ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی، درباره چشم‌انداز بازار سهام در ماه‌های پایانی سال، گفت‌وگو کرده‌ایم. هلالات معتقد است: «زمستان، فصل خوب شرکت‌هاست و انتشار گزارش عملکرد 9 ماهه به همراه گزارش عملکرد دی‌ماه -که به نظر می‌رسد بیشتر مثبت باشد- یک عامل محرک رشد برای بازار در ماه‌های پایانی سال به‌شمار می‌رود.» وی می‌افزاید: «هر روند صعودی در بازار، روند اصلاحی هم خواهد داشت اما این بار اصلاح شاخص منطقی خواهد بود.» شرح کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

-شاخص کل، سقف قبلی را هم رد کرده و به 400 هزار واحد نزدیک شده است. این روزهای بورس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در فصل پاییز فضای نسبتا آرامی بر بازار سهام حاکم و نرخ دلار نیز نسبتا پایین بود. هیجان در معاملات کالایی وجود نداشت و شرکت‌ها فصل تعادل؛ نه خوب و نه بد، را می‌گذراندند اما با شروع فصل زمستان و از ابتدای دی‌ماه، نرخ دلار افزایشی شد و تا 20 درصد رشد و تنور بازار کالایی را داغ کرد. توافق تجاری اولیه چین و امریکا نیز باعث شد تا کامودیتی‌ها عملکرد مثبتی داشته باشند و این موضوع را می‌توان در گزارش عملکرد دی‌ماه این شرکت‌ها دید.

-با توجه به انتشار گزارش 9 ماهه شرکت‌ها که بزودی انجام می‌شود، پیش‌بینی‌تان از وضعیت بازار و شاخص‌ها تا پایان سال چیست؟

همان‌گونه که گفتید، گزارش عملکرد 9 ماهه به همراه گزارش عملکرد دی‌ماه شرکت‌ها -که به نظر می‌رسد بیشتر مثبت باشد- بزودی منتشر و به عنوان یک عامل محرک برای بازار در ماه‌های پایانی سال محسوب می‌شود که انرژی جدیدی به بازار تزریق می‌کند. در مجموع، زمستان فصل خوب شرکت‌های بورسی است اما فراموش نکنیم که هر روند صعودی در بازار روند اصلاحی هم خواهد داشت با این تفاوت که این بار اصلاح منطقی بوده و ریزش شدید شاخص را نخواهیم داشت. به این‌ترتیب و با نزدیک شدن به فصل مجامع و سودآوری شرکت‌ها، سهم‌ها دوباره رشد خواهند کرد.

-به نظر جناب‌عالی، حقوقی‌هایی که هفته گذشته از سهم‌ها حمایت کردند، این روزها با فروش سهم، عامل رشد شاخص شده‌اند؟

حمایت سهامداران حقوقی در هفته گذشته که شاخص با افت همراه شد، قابل توجه بود و این حمایت‌ها نشان داد که بورس صاحب و ناظر دارد، به همین دلیل از ابتدای هفته جاری شاهد بازگشت دوباره سهامداران حقیقی هستیم. در هفته گذشته که شاخص بورس ریزش داشت، حقوقی‌ها با خرید حدود 4 تا 5 هزار میلیارد تومان سهام از حقیقی‌ها، نقدینگی به بازار تزریق کردند و حالا با کاهش تنش‌های سیاسی از ابتدای هفته سهم‌ها را به فروش می‌رسانند. این روند از روز شنبه (21 دی‌ماه) با 300 میلیارد تومان شروع شد و روز یکشنبه به 1200 و امروز (دوشنبه) به 1500 میلیارد تومان و در مجموع به بیش از 3000 میلیارد تومان رسید که در شکستن شاخص‌ها و رسیدن به سقف 392 هزار واحد تاثیر بسزایی داشت.

-رشد دوباره شاخص کل بر سهامدارانی که نگران و هیجان‌زده تصمیم گرفته بودند، چه تاثیری گذاشته است؟

جریان حمایت سهم‌ها از سوی حقوقی‌ها منجر شد که سهامدارانِ حقیقی هیجان‌زده و نگران هفته گذشته، حالا به صف خرید برگردند تا جایی که سقف شاخص بورس در سومین روز هفته، شکسته شود. البته ممکن است بورس روزهای تقابل -عرضه از تقاضا پیشی بگیرد- را هم پیش رو داشته باشد و احتمالا بازار به اصطلاح یک استپ را تجربه ‌کند، اما جریان ورود پول جدید از سوی سرمایه‌گذارانی که به بورس اعتماد پیدا کرده‌اند، همچنان ادامه خواهد داشت. به همین دلیل نمی‌توان قاطعانه گفت که بازار کجا استپ می‌کند. به هر روی، برخی از افراد تازه‌وارد که حتی اطلاع چندانی از مفاهیم بورسی ندارند حالا به این آگاهی رسیده‌اند که بازار سهام، صاحب و ناظر دارد که در شرایط نامناسبی مانند هفته گذشته، به حمایت از آن برمی‌خیزند. این موضوع تاثیر روانی بسیار خوبی را در میان سهامداران حقیقی و سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است و دیگر و دست و دل‌شان برای سرمایه‌گذاری در بورس نمی‌لرزد.

-رقم شاخص کل تا پایان سال را روی چه عددی می‌بینید و کدام سهم‌ها پیشرو خواهند بود؟

برای شاخص نمی‌توان عدد و رقمی را پیش‌بینی کرد. بدترین اتفاقی که ممکن بود بر بازار سرمایه تاثیر منفی بگذارد را در هفته گذشته پشت سر گذاشتیم و گرچه با افت شاخص مواجه شدیم اما در کمترین زمان، اوج‌گیری دوباره شاخص را شاهد هستیم و این نقطه اتکای قوی برای بازار سهام است. با توجه به این مولفه‌ها و تجدید ارزیابی شرکت‌ها، سهم‌هایی که می‌توانند در این روزها پیشرو باشند، گروه خودرویی و بانک‌ها هستند و فلزات اساسی و برخی پتروشیمی‌ها نیز با سودآوری بالاتر، جزو سهم‌های پیشرو خواهند بود.

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها