کد خبر 76959

آنچه در بازار امروز گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار در ابتدای شروع معاملات امروز با رشد بیش از 6500 واحدی شاخص کل کار خود را آغاز کرد؛ اما در پایان شاخص کل به افزایش بیش از 3500 واحدی بسنده کرد. با توجه به تاریخ‌سازی شاخص در سه روز ابتدایی هفته متعادل شدن معاملات در بازار امروز و حتی تا پایان هفته امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز با افزایش 3874 واحدی بر روی رقم 395,912 ایستاد. از 312 نماد بورسی فعال در بازار امروز، 96 نماد با صف خرید همراه بودند که در میان آن‌ها ارزش صف خرید وبشهر، شیران و اخابر از سایرین بیشتر بود.

نگاه کلی به وضعیت بازار نشان می‌دهد که بعد از دو روز تاریخی، بورس امروز متعادل‌تر عمل کرد و در گروه‌های کوچک‌تر بازار شاهد صف‌های خرید هیجانی نبودیم. شاخص کل هم‌وزن 1664 واحد افزایش یافت و با رسیدن به رقم 120,589 به کار خود پایان داد.

شاخص کل فرابورس ایران نیز با 49 واحد افزایش و رسیدن به رقم 5094 کار خود را به پایان رساند.

ارزش کل معاملات بورس امروز از مرز 5 هزار میلیارد تومان عبور کرد در حالی که ارزش معاملات خرد حدود 3 هزار میلیارد تومان بود.

بیشترین خرید حقیقی‌ها در معاملات امروز در نمادهای وبملت، خودرو و خساپا رقم خورد.

امروز هم مانند سه روز گذشته حقوقی‌ها عرضه‌های خوبی در بازار داشتند اما در گروه‌هایی که وابسته به افزایش سرمایه به وسیله تجدید ارزیابی هستند (خودرو و بانک) عرضه‌ها پاسخ‌گوی کامل حجم تقاضا نبود.

چشم‌ها به امضای توافق تجاری چین و آمریکا

در شرایط کنونی انتظار برای امضای فاز نخست توافق تجاری چین و آمریکا در پایان هفته جاری وجود دارد. همچنان برخی از تحلیل‌های بازار جهانی از وجود تردید در خصوص این توافق حکایت دارد و بر این اساس مطابق با شب گذشته که اخبار مثبت به رشد قیمت مس در بازار جهانی منجر شد، همچنان انعکاس اثر مثبت توافق تجاری چین و آمریکا در قیمت کالاها با محوریت فلزات وجود دارد.

تقابل عرضه و تقاضا در خودرو

در معاملات امروز همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد عرضه‌های سنگینی در دو نماد اصلی خودرو ساز (خودرو و خساپا) دیده شد. ارزش کل معاملات این گروه در پایان معاملات به 469 میلیارد تومان رسید که بیشتری رقم ارزشی میان گروه‌ها بود. هرچند که بیش از 60 درصد معاملات گروه خودرو در روز جاری به خساپا و خودرو تعلق داشت اما دو خودرو ساز دیگر (خپارس و خزامیا) نیز تقاضاهای زیادی برای خرید داشتند.

 

ارسال نظر

تازه ها