کد خبر 76852

خیز شاخص بورس برای رسیدن به 400 هزار واحد

شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از ریزش 30 هزار واحدی در هفته گذشته در معاملات 3 روز ابتدایی هفته تمامی افت‌ها را جبران کرد و برای رسیدن به رقم 400 هزار واحد با سرعت بیشتری گام برداشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در معاملات امروز با تقاضاهای بیشمار شکل گرفته در تمامی نمادهای بازار و اخبار مثبتی هم‌چون انتشار  آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی رسیده، رکورد رشد روزانه را زد و با صعود 16,407 واحدی بر روی رقم 392,038 واحد متوقف شد.

شاخص کل در مجموع معاملات امروز و روز گذشته حدود 32 هزار واحد رشد کرد و افت 30 هزار واحدی هفته قبل را فراتر از انتظار جبران کرد.

شاخص هم‌وزن در معاملات مثبت امروز 4369 واحد افزایش یافت و با رسیدن به رقم 118,924 به کار خود پایان داد. شاخص کل فرابورس ایران نیز با صعود 151 واحدی مجددا وارد کانال 5 هزار واحد شد و بر روی رقم 5045 واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات در بازار امروز معادل 5215 میلیارد تومان بود که در این میان گروه‌های فلزات اساسی با توجه به بازگشایی فولاد، بانک‌ها با توجه به خبر پیرامون تجدید ارزیابی و محصولات شیمیایی سه صنعتی بودند که بیشترین حجم و ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند.

آیا حامیان هفته گذشته سهام خود را در هفته جاری می‎‌فروشند؟

معاملات در روزهای یکشنبه و دوشنبه بیشتر بر گردونه‌س حقیقی‌ها چرخیده است و هم‌چنان انتظار برای قدرت نمایی بیشتر حقیقی‌ها وجود دارد، با این حال باید پذیرفت که حجم بالایی از سهام حقوقی‌ها که در هفته گذشته خریداری شد می‌تواند در شرایط خوب بازار این روزها عرضه شود و این عرضه به عنوان سرعت‌گیری برای رشد بدون ترمز شاخص باشد. باید منتظر ماند و دید برنده جدال میان خرید حقیقی‌ها و فروش حقوقی‌ها تا پایان هفته جاری کدام گروه خواهد بود هر چند که معاملات امروز نشان داد عطش سهامداران حقیقی برای خرید با عرضه حقوقی‌ها فرو نمی‌نشیند اما تحلیل رفتار بازار با توجه به اتفاقات اخیر کمی مشکل و غیرقابل پیش‌بینی شده است.

بازگشایی غول فولادسازی و سرعت‌بخشی به رشد شاخص

شاخص کل در روز جاری پس از بازگشایی نماد معاملاتی فولاد در قیمت 400 تومان شتاب بیشتری برای افزایش پیدا کرد و در پایان بازار شاهد بودیم که نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان یک تنه تاثیر مثبت 2413 واحدی بر شاخص اعمال کرده است.

فولاد پس از کشف قیمت در محدوده 400 تومانی، تا محدوده 390 تومان عقب نشست و بعد از آن دوباره تا سطوح بالاتر از 400 تومان رشد کرد. بدین ترتیب ارزش بازار فولاد مبارکه به بیش از 83 هزار میلیارد تومان رسیده است. برخی دیگر از نمادهای فلزی پس از رشد 2 روزه تا حدودی متعادل شده‌اند، اما در برخی سهام کوچکتر همچنان صف‌های خرید برقرار بود. در مهم‌ترین مورد فملی با گذر از مرز 700 تومانی قیمت سهم امروز در محدوده مثبت 1.8 درصدی معامله شد.

 

ارسال نظر

تازه ها